Článek
O možném zapojení do bojů v Sýrii se zmínil minulý týden Ahmad Asadí, který je mluvčím šíitské milice Hašid Šabí. Napsal to izraelský server Debka.
Asadí řekl, že až se 14 tisíc kilometrů čtverečných velké území u Tal Afaru — tedy oblast západně od Mosulu — podaří vyčistit od teroristických uskupení: „Jsme připraveni překročit hranice do Sýrie a bojovat po boku (syrského) prezidenta Bašára Asada“.

Śítská milice jižně od mosulsu
Původně se šíitské milice do mosulské operace neměly zapojit, protože panovaly obavy, že by se osvobozování sunnitského města mohlo zvrhnout v sektářské násilí.
U samotného města proto nebyly nasazeny, ale bojují u Tal Afaru, obývaném šíity a sunnity turkického původu. Pokud by uspěly, odřízly by bojovníkům Islámského státu ústupovou cestu do Sýrie a usnadnily by tím závěrečnou operaci proti hlavnímu městu Islámského státu, syrské Rakce. [celá zpráva]
Ze strategického hlediska představuje jejich nasazení zcela logický krok. Vojenské zdroje z koaličního velitelství oslovené serverem Debka uváděly, že bylo chybou, že se v hned na začátku nedobyl Tal Afar, aby se uzavřela cesta, která mohla radikálům sloužit nejen k ústupu, ale i k přísunu posil.

Tanky T-54 irácké šíitské milice PMF jižně od Mosulu
Proto koaliční velení zapojení šíitských milicí uvítalo, i když podle zdrojů serveru Debka plán vznikl ve spolupráci s ruským velitelstvím v Sýrii a byl protlačen přes iráckého šíitského premiéra Hajdara Abádího, když se ukázalo, že je pro dobytí Mosulu potřeba silná americká podpora.
Na plánu je patrný rukopis Teheránu, který je jedním z hlavních spojenců Asada i Abádího.
Irácké šíitské milice jsou navázány na iránské revoluční gardy Kuds, které se přímo angažují i v bojích v Sýrii. Ovládnutí území západně od Mosulu až k syrským hranicím by umožnilo Íránu získat přímé pozemní spojení se Sýrii. Mohl by tam posílat nejen více materiální pomoci, ale snáze i své gardisty.

Šíitská milice Síly lidové mobilizace jižně od Mosulu
Irácké šíitské milice by s podporou íránské revoluční gardy a se syrskými vládními jednotkami podporovanými libanonským Hizballáhem mohly vytvořit „kleště”, které by sevřely vzbouřené syrské sunnity.