Článek
Střet na damašském předměstí Džamaráná odstartovala údajná nahrávka drúzského muže, který podle syrského ministerstva vnitra uráží islám a proklíná proroka Mohameda.
Objevila se na sociálních sítích a o něco později do damašského předměstí z nedalekého města Maliha dorazily vládní síly a s nimi provládní sunnitské milice. Zaútočily na čtvrť, kterou bránili drúzští ozbrojenci.
Podle svědků střelba a výbuchy trvaly kolem půl hodiny, o život přišlo nejméně 13 lidí.
Tyto boje podle listu The Jerusalem Post představují nejnovější epizodu smrtícího sektářského násilí v Sýrii. V zemi narůstají obavy mezi menšinami poté, co islamističtí povstalci z hnutí Hajít Tahrír aš-Šám (HTS) loni v prosinci svrhli prezidenta Asada a dosadili vlastní vládu a bezpečnostní síly.

Příslušník hlídky syrských vládní sil u vjezdu do damašského předměstí Džamaráná.
Představitelé drúzů v úterý incident z Džamaráná odsoudili jako neopodstatněný útok, jenž „mířil na nevinné civilisty“ a za který nese plnou odpovědnost vláda v Damašku.
Bezpečnostní složky a drúzští ozbrojenci se na damašském předměstí střetli již počátkem března. Tehdy byly lokální přestřelky součástí napětí vyvolaného boji v syrských pobřežních provinciích, kde se střetli alávité věrní svrženému prezident Asadovi, který patřil k jejich menšině, s vládními jednotkami a jejich spojeneckými milicemi. O život tehdy přišlo nejméně 1700 alávitů včetně žen a dětí.
Budeme drúzy bránit, slíbil Izrael
Mluvčí izraelské vlády David Mencer popsal násilí jako „masakr civilistů“ a uvedl, že Izrael je „připraven, pokud to bude nutné, drúzy bránit“. Podle agentury Reuters ale neuvedl podrobnosti o tom, jak. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Jisrael Katz nicméně na počátku března nařídili armádě, aby byla připravena bránit drúzské předměstí Damašku před syrskými vládními silami.
Izrael má malou drúzskou komunitu a na Golanských výšinách, které Izrael dobyl od Sýrie v šestidenní válce v roce 1967. Žije tam asi 24 tisíc drúzů, připomněla agentura AP.
Asadův režim se zhroutil loni 8. prosince, když islamističtí povstalci z uskupení HTS na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům bleskovou ofenzivu. Prozatímním prezidentem se pak na konci ledna stal vůdce uskupení Ahmad Šara.
Nové vedení země se již několikrát snažilo přesvědčit menšiny, že jejich svobody a práva nebudou omezovány, nicméně opakované střety a útoky na příslušníky menšin zvyšují napětí v mnoha syrských oblastech. V Sýrii převažují muslimové sunnitského směru, ale žijí tam i početné menšiny křesťanů různých církví, alávitů, ismailitů, šíitů, drúzů a dalších.