Hlavní obsah

Šéfové diplomacie Německa a Francie oťukávali terén v Damašku. Syrský lídr ministryni ruku nepodal

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Ministři zahraničí Francie a Německa Jean-Noël Barrot a Annalena Baerbocková v pátek v Damašku jednali s Ahmadem Šarou, šéfem hlavní syrské povstalecké aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a nyní nejmocnějším mužem v zemi. Jde o první návštěvu ministrů zahraničí ze zemí EU v Sýrii po pádu režimu Bašára Asada ze začátku prosince.

Syrský lídr nepodal německé ministryni zahraničí ruku při návštěvě v DamaškuVideo: Reuters

Článek

„Nový politický start mezi Evropou a Sýrií a mezi Německem a Sýrií je možný,“ prohlásila Baerbocková s tím, že se návštěva koná pod záštitou Evropské unie. Na sociálních sítích mezitím vzbudila značný rozruch videa ukazující, že Šara (známý pod bojovým Abú Muhammad Džulání a stále na seznamu mezinárodních teroristů hledaných Spojenými státy) odmítl německé ministryni jakožto ženě podat ruku.

Ministři zahraničí Německa a Francie Annalena Baerbocková a Jean-Noël Barrot během prohlídky syrské věznice SajdnájáVideo: Reuters

Před jednáním se Šarou oba ministři navštívili věznici Sajdnájá nedaleko Damašku, která se stala symbolem brutality minulého režimu. Barrot se také setkal se zástupci křesťanských církví, jejichž věřící jsou znepokojeni tím, že mezi povstalci jsou vyznavači radikálního islámu. Ministři se měli setkat i se zástupci občanské společnosti.

Česko obnovilo činnost zastupitelského úřadu v Sýrii

Domácí

Německo, které přijalo velký počet běženců ze Sýrie, chce podle Baerbockové této zemi pomoci, aby se „stala funkčním státem s plnou kontrolou nad svým územím“. Podle ministryně mohou noví syrští vládci vyvolávat skepsi, soudit je však chce podle jejich činů. Varovala přitom před příliš dlouhým předáváním moci.

Foto: Reuters

Syrský lídr podal ruku jen francouzskému ministrovi zahraničí Jean-Noël Barrotovi

„Francie a Německo jsou společně na straně syrského lidu v celé jeho rozmanitosti,“ citovala agentura AFP Barrota. Podle něj je zásadní zaručit mírové předání moci. Barrot později uvedl, že si přeje suverénní, stabilní a uklidněnou Sýrii. „Je to reálná, ale křehká naděje,“ řekl francouzský ministr.

Syrští ministři jeli nejdřív za Saúdy

V uplynulých týdnech navštívili Damašek například turecký ministr zahraničí Hakan Fidan anebo šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Na první oficiální cestu se vydal také novopečený šéf syrské diplomacie Asád al-Šajbání, který ve čtvrtek zamířil na jednání do Saúdské Arábie. Doprovázeli jej nový syrský ministr obrany Murhaf Abú Kasra a šéf tajné služby Anas Chatab, informovala stanice al-Džazíra.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ve čtvrtek v České televizi řekl, že Česko obnovilo činnost svého zastupitelského úřadu v Sýrii. Vrátil se tam i šéf úseku, který se stará o záležitosti Spojených států, pro které Česko v Sýrii funguje jako ochranná mocnost.

V politickém dialogu se současným syrským vedením Česká republika podle Lipavského „našlapuje po špičkách“ s ohledem na skutečnost, že představitelé nové syrské vlády jsou kvůli své minulosti na různých sankčních seznamech. „Na druhou stranu oni otevřeně deklarují, že chtějí navázat vztahy se světem, a myslím si, že bychom toto volání měli vyslyšet,“ dodal šéf české diplomacie.

Nový vládce Sýrie povyšuje své kamarády na generály. Volby podle něj pár let počkají

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám