Článek
Lieberman odmítl setkání s prezidentem a účast na jeho vystoupení v parlamentu. Britská stanice upozornila, že Lula je také proti dalším sankcím proti Íránu kvůli jeho jadernému programu. Brazilský prezident se chystá Írán navštívit v květnu, íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád navštívil Brazílii loni v listopadu.
Svou návštěvu Izraele, palestinských území a Jordánska zahájil Lula v Jeruzalémě v pondělí. Jednal se svým protějškem Šimonem Peresem, kterému připomenul, že Izrael byl prvním zaoceánským partnerem sdružení volného obchodu jihoamerických zemí Mercosur.
Brazílie je největším obchodním partnerem Izraele v Jižní Americe. Během Lulova úřadu ovšem vzrostl obchod Brazílie s Íránem, a to o 40 procent.
Americký vyslanec cestu na Blízký východ odložil
Mezitím USA v úterý oznámily, že jejich zvláštní vyslanec pro region George Mitchell svou cestu na Blízký východ odloží. Agentura AP to komentovala jako další prohloubení krize, kterou izraelský velvyslanec v USA Michael Oren označil za nejhorší od roku 1975. [celá zpráva]
Rozkol způsobila oznámení izraelské vlády z minulého týdne, podle nichž Jeruzalém plánuje další rozšíření osad na západním břehu a ve východním Jeruzalémě. Vláda plány zveřejnila během návštěvy amerického viceprezidenta Josepha Bidena v zemi. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zpětně načasování prohlášení označil za politováníhodné.
Palestinská strana po oznámeních Izraelců odvolala souhlas s obnovením mírových rozhovorů. Ty se v současnosti na Blízkém východě snaží oživit šéfka nové zahraniční služby Evropské unie Catherine Ashtonová.
Hamás vyhlásil Den hněvu
V souvislosti s krachem mírových jednání a opětovným vysvěcením synagogy v blízkosti mešity al-Aksá, který palestinská strana považuje za provokativní, vzrostl v posledních dnech napětí ve východním Jeruzalémě. Ten Palestinci považují za hlavní město svého budoucího státu. Protestující lidé také v úterý pálili pneumatiky a házeli kameny po policistech, kterých bylo nasazeno na 3000. Izraelská policie oznámila zatčení 15 lidí.