Článek
"První zprávy hovoří o 15 obětech, jde o místní obyvatele. Dalších 25 lidí utrpělo zranění," řekl agentuře mluvčí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF) Martin O'Donnell. Pak počet zraněných snížil na čtrnáct. Podle něj k výbuchu došlo v provincii Nangarhár poblíž hranic s Pákistánem. O´Donnell dodal, že pumový atentát jižně od Džalalabádu spáchal sebevražedný útočník. Zaměřil se na shromáždění místních představitelů a zástupců afghánské policie, kteří jednali o boji proti proti produkci opia.
„Vzbouřenci byly ozbrojení ručními palnými zbraněmi a granátomety,“ dodal O´Donell. Podle něj zaútočili, když se lidé pokoušeli ukrýt. „Zneužili sebevražedného atentátníka, aby vyvolal zmatek.“
V oblasti byli v době útoku přítomná i vojska NATO. Nikdo z jejich příslušníků nezahynul.
Mluvčí Tálibánu se k atentátu přihlásil: „Přijímáme odpovědnost za výbuch. Byl to sebevražedný útok, který podnikl jeden z našich přátel jménem Abdulláh.“
Síly ISAF jsou poddimenzované
Přes veškeré posily se silám ISAF ani americkým jednotkám nedaří Tálibán porazit. Podle britského ministra zahraničí jsou síly NATO v zemi kriticky poddimenzovány. S odkazem na tajnou zprávu to uvedl list Daily Telegraph. Panují též obavy, co se stane, až bude v listopadu z jihu Afghánistánu staženo 3200 příslušníků americké námořní pěchoty z dočasné posily.
Námořní pěchota zahájila útok
Právě tito mariňáci zahájili tento týden první velkou operaci na jihu Afghánistánu v provincii Hílmand. Jejich cílem je ovládnout město Garmsir, které je centrem vzbouřenců i obchodníků s opiem.
„Před devíti hodinami jsme zahájili operaci a právě teď příslušníci námořní pěchoty zabezpečují cesty do centra oblasti,“ sdělila kapitánka Kelly Frushourová. "Na konci předpokládáme, že zabezpečíme cetrum oblasti, takže se dostane pod kontrolu vlády,“ dodala s tím, že datum konce operace nebylo předem stanoveno.