Článek
Žena Džabálije ve čtvrtek ráno zavolala devíti dětem, že chce všechny vidět. Měla čtyřicet vnoučat. K těm, kteří za ní nepřišli, se vydala sama. Když v poledne odešla z domu, nikdo z příbuzných nevěděl kam míří a co má v plánu. Při útoku dva Izraelce zranila, sama zahynula.
K útoku, při němž Fátima Umar Nadžar zahynula, se přihlásilo vládní hnutí Hamás. "Tím co se stalo (v Bejt Hanúnu)," byla velmi pohnuta, řekla její dcera. "Chtěla zemřít jako mučednice," pověděla jednomu ze svých synů, Džihádovi.
V Bejt Hanúnu minulý týden zabily izraelské dělostřelecké granáty omylem 19 civilistů. Izrael se omluvil, ale akce vyvolala velký odpor. [celá zpráva] Na izraelské město Sderot začaly opět dopadat palestinské rakety Kásam, které si vyžádaly dva lidské životy. [celá zpráva] Izrael se rozhodl rozšířit akce v pásmu Gazy, aby zabránil ostřelování. [celá zpráva]
Sebevraždné atentátnice útočí až v posledních letech
Fátima byla zřejmě dosud nejstarší sebevražednou atentátnící. Spáchala první sebevražedný útok Hamásu od roku 2005. Hamás začal sebevražedných atentátnic využívat od roku 2004, kdy matka dvou dětí Rim Riaší na hraničním přechodu Erez mezi pásmem Gazy a Izraelem zabila kromě sebe čtyři osoby. [celá zpráva] Dosud známé muslimské sebevražedné atentátnice ale byly většinou svobodné a spíš mladé ženy.
Duchovní vůdce Hamásu šajch Ahmad Jasín, kterého zabili Izraelci, [profil] sebevražedné mise žen zásadně neschvaloval. Ale Fátimina rodina tvrdí, že není nic špatného na tom, útočí-li při sebevražedné akci žena, jakkoli stará.
Syn Džihád tvrdí, že mučednická smrt je dovolena všem, mužům i ženám. V rozhovoru pro izraelský deník Ha´arec řekl, že jeho otec Júsuf před rokem zemřel a že matka se o politiku zajímala už před manželovou smrtí.
"Nedokázala být lhostejná k okupaci. K sebeobětování ji přinutilo to ničení, umírání a (izraelské) nájezdy do Gazy," řekl. Jeho matka se prý účastnila akcí Hamásu a byla mezi těmi, kdo v Bajt Hanúnu chránili muslimské radikály u mešity jako živý štít. [celá zpráva]