Hlavní obsah

Saúdská Arábie vede v Jemenu válku, kterou nelze vyhrát, varují experti

Novinky,
Aden

Saúdská Arábie vede v Jemenu už čtyři roky válku, jejímž cílem je porazit vzbouřené šíitské Húsie. Území pod jejich kontrolou se postupně zmenšovalo, i když velmi pomalu, minulý týden se však koalice proti Húsíům začala rozpadat. Opustily ji Spojené arabské emiráty a jihojemenské milice místo boje proti šíitům ovládly Aden. Podle expertů oslovených listem Los Angeles Times se Rijád zapletl do války, kterou nelze vyhrát.

Foto: Fawaz Salman, Reuters

Kontrolní stanoviště jihojemenských separatistů z STC v Adenu

Článek

Vůdce jihojemenské separatistické Jižní přechodné rady (STC) Ajdarús Zubajdí uvedl, že jeho skupina koalici bojující proti húsíjským povstalcům nadále podporuje. Stažení svých jednotek z vládních budov v Adenu, které milice ovládly, ale Zubajdí neslíbil, i když v neděli saúdskoarabská koalice zaútočila na pozice separatistů v Adenu. Střety v jihojemenském městě si v posledních dnech vyžádaly na 40 obětí včetně civilistů. [celá zpráva]

Kvůli napjaté situaci jednal v pondělí saúdskoarabský král Salmán s korunním princem emirátu Abú Zabí šajchem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Ten v prohlášení vydaném po schůzce vyjádřil pokračující podporu Saúdské Arábii, pokud jde o dění v Jemenu, a vyzval znepřátelené strany v Adenu k jednání: „SAE a Saúdská Arábie vyzývají proti sobě stojící jemenské strany, aby upřednostnily dialog a jednaly v zájmu Jemenu.”

Přímý vzkaz směrem k separatistům, které jeho země vycvičila a ozbrojila, nevyslal.

„Tato válka se nikdy nedala vyhrát,” řekl Faría Muslimi, který stojí v čele Střediska pro strategická studia v Húsií ovládaném jemenském hlavním města Saná. „A když odešel druhý nejdůležitější partner, už tu není ani ta iluze o vítězství,“ dodal ke změně situace po odchodu SAE z koalice arabských zemí.

Právě jednotky Spojených arabských emirátů a milice spadající pod Jižní přechodnou radu, která chce odtrhnout Jižní Jemen, byly klíčovou a dominantní silou v pozemních bojích s Húsíi u přístavu Hudajdá, uvedl server Defence One.

Foto: Fawaz Salman, Reuters

Auto zničené při bojích v Adenu

Podle informací Los Angeles Times se stáhla z Jemenu polovina vojáků Spojených arabských emirátů i s těžkými zbraněmi. Počet ale jasný není, protože nikdy nebylo zveřejněno, kolik vojáků SAE v Jemenu je - nejčastější odhady se pohybují okolo 5000, ale mohlo jich tam být i dvakrát tolik.

Emiráty svůj odchod hájí s tím, že jde o naplnění stockholmského plánu, který vedl k vyhlášení příměří v přístavu Hudajdá, aby přes něj mohla proudit pomoc potřebným. „Jsme velmi frustrováni Stockholmem, ale je to jediné, co je na stole. Chceme to posílit,” řekl jeden z představitelů SAE. [celá zpráva]

Humanitární krize
Situace obyvatel Jemenu se může po propuknutí dalších bojů ještě zhoršit. Na humanitární pomoci je závislých 24 milionů z 28 milionů Jemenců a deset miliónů jich trpí hladem. Sedmnáct milionů Jemenců nemá přístup k vodě a ještě o milión více ke zdravotní péči.

Emiráty vedené pozemní operace podle amerického listu selhávaly, protože shromážděné síly byly nejednotné - tvořili je žoldnéři, příslušníci brutální súdánské milice džandžauí a jemenskými milicemi, jejichž příslušníci se navzájem nenáviděli skoro stejně, jako nenáviděli Húsíe.

Právě spory mezi jednotlivými frakcemi vedly k útoku jihojemenské milice na vládní budovy, když viceprezident Jižní přechodné rady, podle kterou nejsilnější milice spadá, uvedl, že je potřeba svrhnout teroristickou a zkorumpovanou vládu prezidenta Abda Rabbúa Mansúra Hádího.

Rijád chce jasné vítězství

To ale neznamená, že by válka byla u konce, podotkl list, podle něhož se nezdá, že by klíčové síly, tedy Saúdové a Húsiové, chtěly ukončit boje. V červenci saúdský vyslanec v OSN řekl: „Je nejvyšší čas, aby Húsíové ukončili nelegitimní okupaci mocenských center v Jemenu.“

Foto: ČTK/AP

Jihojemenští separatisté spadající pod STC před útokem na prezidentský palác

Podle experta na Jemen z Mezinárodní krizové skupiny Petera Salisburyho je nepravděpodobné, že by Saúdové akceptovali cokoli jiného než své vítězství a Spojené státy s prezidentem Donaldem Trumpem to prý vidí podobně: „Problém ohledně konce války je teď v tom, že Saúdská Arábie a vlastně Trumpova administrativa to nejsou ochotni učinit bez jasného vítězství Rijádu.“

Podle něj je nutný mezinárodní zásah: „Krizová skupina varuje, že hrozba další občanské války v občanské válce je vyšší, než kdy dříve a je naléhavě potřeba mezinárodní akce. Není to téma, které by se mohlo smést ze stolu. V rámci fronty proti Húsíúm hrozí, že konflikt, který už tak má více stran, bude ještě komplexnější.“

Jižní Jemen nelze opomíjet

Upozornil, že je nutné věnovat větší pozornost požadavkům skupin z Jižního Jemenu, které se nijak neúčastní mírového procesu pod patronátem OSN: „To není nové téma, historiky byl jihu připisován menší význam než boji s terorismem, střetům v Saná (při protestech za arabského jara) nebo vzestupu hnutí šíitských Húsíů. Částečně je to kvůli nejednotně jižních skupin požadujících nezávislost a nenásilnému přístupu secesionistů (zastánců odtržení), ale jižní skupiny budou hrát důležitou roli v budoucí bezpečnosti, stabilitě a teritoriální integritě Jemenu.“

Jemenská občanská válka
Saúdská Arábie se zapojila do občanské války v Jemenu na konci března 2015, když Húsíové ovládli Aden. O podporu ji požádal prezident Adb Rabbú Masúr Hádí. Rijád sestavil koalici arabských zemí, které se zapojily do války proti Húsíúm. Vedly nevybíravou leteckou válku, při které se terči útoků stávaly nemocnice i pohřební síň. Húsiové odpovídali odpalováním balistických raket a útoky vyzbrojených dronů.
Podle aktuálních odhadů si konflikt vyžádal nejméně 50 000 obětí

Související články

Příměří v Jemenu vydrželo jen pár minut

Složitě domluvené příměří v jemenském přístavu Hudajdá bylo porušeno jen pár minut poté, co začalo platit v pondělí o půlnoci (22:00 SEČ). Vzbouření šíitští...

Výběr článků

Načítám