Článek
„Jsou dvě možnosti urovnání v Sýrii. Jednou je politický proces s utvořením přechodné vlády s exekutivními pravomocemi. To je preferovaná varianta. Druhá varianta je vojenská, která také skončí odstavením Bašára Asada od moci,“ upozornil Džubajr.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Vojenské řešení by podle něj bylo zdlouhavější a ničivější, volba je na Asadovi.
Šéf saúdské diplomacie vysvětlil, že Rijád nemá v úmyslu posílat do Sýrie armádu, ale je připraven „zintenzivnit” podporu Svobodné syrské armádě a dalším umírněnějším opozičním silám, které, jak řekl, podporuje mnoho dalších zemí.
Složité poziční manévry
AP poznamenala, že postoj Saúdů se zdá být v rozporu s postojem Spojených států a jejich západních spojenců, kteří tvrdí, že konflikt v Sýrii nemá vojenské řešení a musí být vyřešen politicky celonárodní dohodou. Také USA ale trvají na tom, že Asad musí odstoupit. Zdá se však, že už nelpí na okamžitém a bezpodmínečném odchodu. [celá zpráva]
Americký prezident tento týden kromě jiného prohlásil, že je o řešení připraven jednat i s Íránem a Ruskem, které projevilo ochotu připojit se k útokům na extremisty z Islámského státu v Sýrii a společně s Tureckem navrhuje společné rozhovory s USA, Saúdskou Arábií a Íránem.
Saúdský ministr Džubajr k tomu poznamenal, že Rijád neříká společnému zasedání s Íránci ne. Zároveň ale Írán nazval „okupační silou“ a dodal, že nemůže být součástí řešení, dokud nestáhne ze Sýrie své jednotky a bojovníky hnutí Hizballáh a dalších šíitských milicí, které do Sýrie poslal na pomoc Asadovu režimu.
Související témata:
Válka v Sýrii trvá pátým rokem. O život v ní přišlo více než čtvrt miliónu lidí.