Článek
Z ruské základny se podle webu Pronews vydaly na moře kromě ponorky Novorossijsk třídy Kilo také dvě fregaty třídy Gorškov, fregata třídy Admirál Grigorovič a „pomocné“ lodě Jelňa a Vjazma. Tento pohyb je považován za první viditelný náznak toho, že Rusové se obávají o bezpečnost základny, uvedl server Turkiyetoday.
I když se vzdálenost 35 kilometrů může zdát příliš velká na to, aby syrští rebelové dokázali základnu Tartús jakkoli ohrozit, Rusové se obávají dronových útoků na svá plavidla. Část syrských rebelů, kteří se k základně blíží, byla podle serveru Pronews totiž vycvičena v zacházení s drony v Turecku.
Ozbrojenci islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) postupují ve své ofenzivě proti syrským vládním vojskům dál směrem na jih od již obsazeného Aleppa. Ostřelují město Hamá a drony zaútočili na město Homs.
HTS a další ozbrojené skupiny, především Tureckem podporovaná Syrská národní armáda (SNA), zahájily ofenzivu proti vládním vojskům minulou středu a rychle ovládly rozsáhlé oblasti v provinciích Halab a Idlib.
Příprava na ofenzivu začala před rokem
Bojovníci syrské opozice se na ofenzivu začali připravovat před více než rokem, ale její zahájení odložili kvůli válce v Pásmu Gazy a v Libanonu, tvrdí šéf syrské exilové opoziční formace Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF) Hadí Bahra, který sídlí v tureckém Istanbulu. HTS, která vzešla ze syrské části teroristického uskupení al-Káida, sice není součástí zmíněné koalice, její ozbrojenci NCSROF však spolupracují.
**BREAKING**
— H I Sutton (@CovertShores) December 3, 2024
First signs #Russian Navy is evacuating ships from Tartus, Syria
Post will be likely deboosted, please share #OSINThttps://t.co/JPsHh3R4kA
Námořní základna Tartús, která vznikla v roce 1971, je důležitou součástí ruské vojenské strategie ve Středomoří a na Blízkém východě. Po rozpadu Sovětského svazu se její využití snížilo, ale po vypuknutí syrské občanské války v roce 2012 získala opět na významu. Od té doby je klíčovou základnou pro ruské vojenské operace na podporu režimu syrského prezidenta Bašára Asada.
If Russia really withdraws its forces form Tartus naval base & Khmeimim Air Base which the anti-Assad forces are ~35Km away from it would mean that they lack the capacity &/or interest in defending the Assad regime….this was one of the last major networks of Russian bases… https://t.co/t5QLw1xkWH pic.twitter.com/ogz7kHNDJC
— VIKTOR 📡 (@ViktorNaumenk99) December 3, 2024
Od začátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu v roce 2022 se Tartús stal ještě významnějším a sloužil jako důležitá základna pro ruské válečné lodě, které se měly připojit k operacím v Černém moři.
Moskva také doufala, že využije Tartús k odstrašení NATO od masivní přítomnosti ve Středozemním moři. Šlo zejména o letadlové lodi aliančních zemí, které nemají přístup k Černému moři, jejichž plavbu Turecko v souladu se smlouvou v Montreux může úžinou Bospor zablokovat. To se ale nepodařilo. Ankara rozhodla, že přes Bospor mohou proplout i vojenské lodě Británie či Spojených států.