Článek
Podle záchranářů z organizace Bílé přilby se město Dúmá v oblasti východní Ghúta u Damašku stalo terčem chemického útoku vládních sil. Dúmá je pod kontrolou radikálů ze Džajš al-Islám, kteří drží civilisty jako rukojmí od roku 2013.
Režim v Damašku ale použití chemických zbraní popřel, stejně jako Rusko a Írán, což jsou spojenci prezidenta Bašára Asada.
„Naši vojenští specialisté už tam byli. Nenašli žádnou stopu chlóru nebo jakékoli jiné chemikálie použité proti civilistům,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci a dodal: „Už dříve jsme měli možnost okomentovat, k čemu dojde, ještě před tím, než se to stalo realitou. Naši vojáci, kteří jsou v Syrské arabské republice v terénu, opakovaně předvídali to, o čem mluvila syrská vláda – že se připravuje vážná provokace, jejímž účelem bude opět obvinit Damašek z požití jedovatých látek proti civilistům.“
Lavrov dodal, že Rusko podporuje poctivé vyšetřování použití chemických látek v Sýrii, ale je proti jakémukoli obviňování bez důkazů: „Když požadují poctivé a okamžité vyšetřování, jsme jen pro. Ale když se toto vyšetřování vede tak, aby dospělo k cíli, že to udělal Asad s podporou Putina, tak vážné jednání možné není.“
Záchranáři: Zahynulo 60 lidí, zraněných je 1000
Podle UOSSM při útoku na syrské město Dúmá zahynulo v sobotu nejméně 60 lidí a přes 1000 dalších bylo zraněno. Počet mrtvých a zraněných patrně není konečný, dodal UOSSM.
„Počet obětí se zvyšuje s tím, jak se záchranáři dostávají do míst v podzemí, kam pronikl (použitý jedovatý) plyn a kde hledaly útočiště stovky rodin,“ uvedl svaz v prohlášení.
Incident odsoudila řada zemí včetně USA, Německa, Británie, Francie a států Perského zálivu. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes oznámila, že zahájila vyšetřování údajného útoku.