Článek
Zatím je to nevzhledné parkoviště přilehlé ke King George Road, jedné z hlavních ulic v centru západní části Jeruzaléma. Brzy na něm ale vznikne komplex budov, v němž bude sídlit pobočka velvyslanectví Ruské federace v Izraeli.
Po dlouhých letech tahanic byla totiž před pár dny uzavřena dohoda mezi jeruzalémskou radnicí a ruskou vládou, která na první pohled vypadá hodně nevyváženě. Izraelci se rozhodli upustit od svých nároků týkajících se zejména dodatečného zdanění pozemku, který zakoupilo Rusko od Osmanské říše již v roce 1885. Tedy dávno před vznikem Státu Izrael, který tehdy uzavřené smlouvy nadále uznává.
K ledu tak šel také plán postavit přes pozemek tramvajovou trať.
Putin píše do Izraele, Rusko chce areál v Jeruzalémě
Plnění z druhé strany představuje podle izraelských médií politický kapitál, který z toho židovský stát získá. „Je to další krok k posílení mezinárodního statusu Jeruzaléma,“ napsal deník Times of Israel. Ochota k dohodě pravděpodobně souvisí i s koordinací mezi ruskou a izraelskou armádou v Sýrii, která je pro Izraelce nanejvýš důležitá – a kvůli které izraelská vláda zastává vůči konfliktu na Ukrajině opatrnější postoj než jeho západní spojenci.
Ruská diplomatická mise má podle Moskvy poskytovat zejména konzulární služby, budou v ní také prostory pro diplomatická jednání. Nepůjde tedy o plnohodnotný přesun velvyslanectví, který z Tel Avivu (uznávaného většinou států jako hlavní město Izraele) do Jeruzaléma provedla v roce 2018 administrativa tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Plnohodnotná velvyslanectví mají v Jeruzalémě vedle USA jen tři další státy - Guatemala, Honduras a Kosovo.
Stavba pobočky ruské ambasády v Jeruzalémě může vnést další napětí do vztahů mezi západními státy a Izraelem. „Něco takového se nám opravdu těžko chápe,“ citoval deník Haaretz vysoce postaveného západního diplomata v souvislosti s ruskou diplomatickou misí.