Článek
Institut předpokládá, že letadla byla v Hmímínu, aby odvezla ruská zařízení a zbraně.
Ukrajinská vojenská rozvědka HUR uvedla, že ruská fregata Admiral Grigorovič i nákladní loď Inženěr Trubin opustily v neděli přístav Tartús a že Rusové evakuují zbraně z letiště v Hmímínu vzduchem.
Signs of possible evacuation at Russia's Khmeimim Air Base in Syria. Multiple airlifters have arrived at the base. 3 IL-76s and 1 AN-124. The An-72 is usually forward based there. There also appears to be a Su-24 on the runway. Major uptick in airlifted presence. Expect more. pic.twitter.com/uFpCLGpJ4g
— The War Zone (@thewarzonewire) December 7, 2024
Ruský kanál Dněvnik desantnika uvedl, že Turecko umožnilo přelety ruských letadel evakuujících ruská vojenská zařízení ze Sýrie přes svůj vzdušný prostor. Dal to do souvislosti s tím, že Tureckem podporovaná a řízená Syrská národní armáda (SNA) zahájila postup v provincii Manbidž na severu Sýrie. Nárazníkové pásmo u tureckých hranic původně střežily turecké jednotky s ruskými.
Oficiálně se Rusko k osudu základen v Sýrii nevyjadřuje, ministerstvo zahraničí pouze uvedlo, že jsou „ve stavu nejvyšší pohotovosti“.
Asad opustil Sýrii, tvrdí Rusko
Milice řízená Ankarou vytlačuje v Sýrii Kurdy od hranic
Pro Rusko nebude v Sýrii místo, shodují se ruští blogeři
Ruští vojenští blogeři ale otevřeně píšou o odchodu Rusů. Kanál Zapiski vetěrana na telegramu v neděli napsal: „Zcela opouštíme Sýrii. Vojenská základna Hmímín a přístav v Tartúsu budou evakuovány.“
Známý ruský válečný reportér Komsomolské pravdy Aleksandr Koc uvedl: „V novém syrském scénáři pravděpodobně nebude místo pro ruské základny v Tartúsu a Hmímínu.“ Zmínil, že se odchod Rusů přirovnává k odchodu Američanů z Afghánistánu, protože se v obou případech zhroutily státní instituce, i když další okolnosti jsou jiné.
Už v pátek se objevily záběry od Banijasu na pobřeží Sýrie, jak Rusové stěhují po dálnici M1 spojující Latákíju a Tartús systémy protivzdušné obrany. Jednalo se o jeden systém Tor M1 a jeden systém S-300 nebo S-400. Nebylo ale jasné, zda jde o posílení ochrany základen, nebo urychlenou evakuaci vybavení z míst, kam směřovali rebelové.
Selhání ruské politiky
Ruští blogeři, váleční zpravodajové i vojáci, kteří bojovali v Sýrii, jsou roztrpčeni pádem Asadova režimu a považují ho za selhání ruské zahraniční politiky. Kritizují Asada, že umožnil oslabení své armády a spoléhal při zajištění bezpečnosti na podporu cizích zemí, zejména Ruska a Íránu. Kritizují Moskvu, že nepracovala na posílení svého vlivu v Sýrii a nedonutila Asada k provedení reforem.
Bloger Andrij Medvěděv upozornil, že kanály na telegramu a nezávislí analytici už v roce 2021 upozorňovali, že Sýrie směřuje ke katastrofě, protože se hroutí její ekonomika. Zmínil, že se soustředila na výrobu captagonu (vysoce návyková droga, která pro Sýrii znamenala obrovský zdroj příjmů) a že armáda ztrácela na síle. Varoval, že se nepřátelé Ruska učí z jeho chyb.
Vojenští korespondenti agentury RIA Novosti Alexandr Charčenko a Sergej Šilov zmínili, že generály osvědčené v bojích vystřídali jiní, kteří byli loajální vládě v Damašku. Upozornili, že Rusko a Írán se soustředily na jiné konflikty, které vedou, Rusko na Ukrajinu a Írán na střet s Izraelem. Írán se zaměřil hlavně na podporu Hamásu v Gaze a Hizballáhu v Libanonu. „Hlavní spojenci Sýrie měli ruce svázané za zády. Čas rychle utíkal a Turci se rozhodli zkusit štěstí. Spojené státy měly také zájem na vytvoření bodu napětí. Jejich dlouhodobým snem bylo odvrátit pozornost Ruska od speciální vojenské operace na Ukrajině,“ uvedli korespondenti.
Mnozí po ztrátě Sýrie horují za to, aby se Rusko soustředilo právě na Ukrajinu a tam prokázalo svou sílu.