Hlavní obsah

Rusko by mělo základny v Sýrii přehodnotit, vzkázali vládnoucí povstalci

4:12
4:12

Poslechněte si tento článek

Osud ruských vojenských základen v Sýrii po pádu režimu Bašára Asada zůstává nejasný, připustil v pondělí Kreml. Rusko už ze Sýrie evakuovalo „významné“ množství vojáků i armádní techniky, informuje s odvoláním na satelitní snímky i západní představitele stanice CNN. Islamističtí ozbrojenci z vládnoucí skupiny Haját Tahrír Al-Šám (HTS) zatím dostali příkaz se k ruským základnám nepřibližovat, píše agentura AFP.

Foto: Maxar Technologies, Reuters

Satelitní snímek ukazuje severní část ruské letecké základny Hmímím u Latákie.

Článek

„V této věci neexistují žádná konečná rozhodnutí,“ řekl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na dotaz ohledně budoucnosti ruských základen v Sýrii. „Jsme v kontaktu se zástupci sil, které nyní kontrolují situaci v zemi,“ dodal.

Představitelé HTS, nejsilnější z opozičních skupin, které ovládly Sýrii, se zatím vyjadřují dvojznačně. Mluvčí skupiny Obeida Arnaout řekl v pondělí agentuře AP, že Rusko by mělo svou vojenskou přítomnost v Sýrii „přehodnotit“. Zároveň ale naznačil, že dohoda s Moskvou je možná.

Sýrii křižuje ruská vojenská technika, odlétají nákladní letouny

Blízký a Střední východ

„Jejich zájmy byly spojeny se zločinným Asadovým režimem. Mohou to přehodnotit a převzít iniciativu, aby oslovili novou administrativu, aby ukázali, že nechovají žádné nepřátelství vůči syrskému lidu a že éra Asadova režimu konečně skončila,“ řekl Arnaout.

Moskva v neděli uvedla, že ze země evakuovala část diplomatického personálu. Několik dní předtím satelitní snímky zveřejněné společností Maxar ukazovaly na ruské vojáky balící vybavení na letecké základně Hmímím. Odtud podle svých slov do ruského exilu odletěl i svržený syrský prezident Asad.

„Přítomny byly dva těžké vojenské transportní letouny AN-124, oba připravené k naložení nákladu. Na stejné letecké základně byl demontován útočný vrtulník Ka-52, pravděpodobně se připravoval na transport. Části ruského raketového systému země-vzduch S-400 bylo také vidět, jak se balí,“ popsala CNN s tím, že podle západních představitelů je stahování ruských vojáků a armádní techniky ze Sýrie „výrazné“.

Ruští diplomaté řekli The Moscow Times minulý týden, že úplné ruské stažení ze Sýrie je pravděpodobné. Není však zatím jisté, co bude dál. HTS totiž dává najevo, že dohoda s Ruskem, které vojensky podporovalo Asadův režim proti povstalcům, není vyloučená. „Dostali jsme rozkaz, abychom se od nich zatím drželi dál,“ řekl jeden z bojovníků HTS agentuře AFP pod podmínkou anonymity.

Na místě panuje citelné napětí. „Když se k nim v neděli přiblížila skupina místních ozbrojenců, zdálo se, že si Rusové připravili zbraně, aniž by je ale agresivně zvedali,“ popsal reportér AFP z přístavního města Tartús. Ozbrojenci HTS též vypověděli, že před několika dny se s Rusy sešli čtyři zástupci nové syrské vlády a přístavní činitel z Asadovy éry.

Námořní základna Tartús a letecká základna Hmímím jsou jediné ruské vojenské základny mimo území bývalého Sovětského svazu a byly klíčové pro aktivity Kremlu v Africe a na Blízkém východě. Bez nich by se ruské námořnictvo ve Středozemním moři ocitlo bez přístavu.

Zaostřeno na Libyi

„Dva z amerických představitelů uvedli, že Rusové začali přesouvat techniku ze Sýrie do Libye, a další představitel resortu obrany uvedl, že Moskva zvýšila tlak na velitele Libyjské národní armády Chalífy Haftara, aby zajistil ruský nárok na přístav v Benghází,“ informovala CNN.

Na lybijské letecké základně Al-Chadím během týdne nejméně sedmkrát přistála nákladní letadla ruského ministerstva pro mimořádné situace, napsala stanice s odvoláním na letecké záznamy a satelitní snímky. Podotkla, že místo historicky sloužilo jako výchozí bod pro ruské operace v Africe včetně aktivit takzvané Wagnerovy armády.

Uprchnout jsem nechtěl, tvrdí Asad. Ze základny ho prý Rusové evakuovali

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám