Hlavní obsah

Rusko Asada k útěku ze Sýrie dotlačilo

Ruská federace dotlačila syrského diktátora Bašára Asada k útěku ze země, který zorganizovali agenti ruské vojenské rozvědky. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom informuje agentura Bloomberg, podle níž teď ruský vůdce Vladimir Putin pátrá, proč si ruské služby nevšimly zvýšeného nebezpečí ze strany syrských islamistických rebelů Haját Tahrír aš-Šám.

Foto: Profimedia.cz

Diktátoři Bašár Asad a Vladimir Putin

Článek

Rusko podle tří osob obeznámených se situací přesvědčilo Bašára Asada, že boj proti rebelům prohraje, a nabídlo jemu a jeho rodině bezpečný odchod, pokud bude souhlasit s tím, že zemi okamžitě opustí, píše americká agentura.

Asad souhlasil a jeho útěk následně zorganizovala ruská vojenská rozvědka, která Asada letecky převezla do Ruska z ruské letecké základny v Sýrii.

Ruslan Pukhov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií, uvedl, že se z pohledu Ruska jednalo o operaci, která měla „zmírnit v Sýrii škody“. Zároveň podle něho šlo o logický krok, když Rusko Asadovi řeklo, aby se vzdal, protože se chtělo vyhnout krvavé lázni.

Rusko sice zkraje rebelské operace bombardovalo jejich pozice, syrská armáda pod Asadem ovšem kladla velmi malý odpor, který rebely nijak nezpomalil. Ozbrojené syrské opoziční síly v čele s Haját Tahrír aš-Šám se následně zmocnily několika velkých syrských měst včetně Aleppa, Hamá, Homsu a Dará a stejnojmenných provincií, a nakonec ovládly i Damašek.

Po dobytí Aleppa Rusko zhodnotilo, že nedokáže ochránit Asadův režim, sdělil agentuře Bloomberg zdroj, který si nepřál být jmenován.

Pro Putina se ovšem jedná o problém, v Sýrii má dvě klíčové vojenské základny v Tartúsu a Hmímímu, kvůli čemuž se už Rusko snaží navázat kontakt se syrskými rebely. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že je zatím příliš brzy na to říct, zda ruská vojenská přítomnost v Sýrii bude pokračovat.

Ukrajinci zasáhli do bojů v Sýrii. Pomohli rebelům ponížit Rusko

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám