Hlavní obsah

Rodina zabitého rukojmího viní z tragédie Hamás i Izrael

Více než 1500 lidí se v sobotu zúčastnilo pohřbu Sámera Talalky, jednoho z trojice rukojmích unesených palestinskými teroristy, které izraelští vojáci omylem zastřelili v Gaze. Posledního rozloučení s beduínským Arabem, který pracoval v izraelském kibucu, se nezúčastnil žádný vysoký představitel židovského státu či armády. Rodina zabitého mladíka viní ze smrti svého příbuzného jak Izrael, tak Hamás, napsal web listu Ha'arec.

Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters

Pohřeb Sámera Talalky v beduínské obci Húra

Článek

„Armáda musí zajistit okamžité propuštění rukojmích a vyvodit důsledky z toho, co se stalo. Sámer tu měl být s námi,“ řekl izraelskému deníku Luftí Talalka s tím, že za smrt jeho syna podle něj mohou obě strany.

Příbuzní na pohřbu označili únosce za „zvířata“, ale ostře kritizovali i počínání izraelských vojáků.

„Mohl se vrátit živý. Jsem si jistý, že neměli v úmyslu ho zabít, ale jejich úsudek měl být lepší. Není to tak, že by byl zabit během masakru (ze 7. října). Přežil 70 dní a nebylo to lehké. Určitě doufal, že se vrátí domů,“ řekl listu další příbuzný, který se představil pouze jako Amir.

„Udělal jsi všechno správně, tváří v tvář směšnému velení a nezodpovědné vládě. Chybělo tak málo,“ citoval izraelský web Ynet bratra zabitého jménem Jonatan.

„Tvoje smrt nebyla zbytečná, popoženeme k zodpovědnosti ty, kdo za to můžou. Tvé jméno se stane symbolem,“ řekl v proslovu nad rakví svého sourozence.

Strýc zabitého Išak Talalka naopak řekl, že jej vyšetřování už nezajímá. „Je mi jedno, kdo je za to zodpovědný. Sámer je pohřbený a řeči už ho zpátky nevrátí,“ posteskl si.

Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters

Pohřeb Sámera Talaky v beduínské obci Húra

„Doufáme, že děti všech rodin se vrátí a stejná chyba se už nebude opakovat. Ve válce nejsou žádní vítězové, jen zabíjení a bolest,“ dodal.

Šestadvacetiletý Talalka byl zastřelen v pátek spolu s dalšími dvěma rukojmími Jotamem Chaimem a Alonem Lulu Šamrizem, poté co uprchli ze zajetí a blížili se ke skupině izraelských vojáků, zatímco mávali bílou vlajkou, ukázalo armádní vyšetřování.

Z toho též vyplynulo, že dva střílející vojáci jednali v rozporu s předpisy.

Talalka z beduínské obce Húra byl 7. října unesen palestinskými teroristy z kibucu Nir Am, kde pracoval. Rodina podle webu Ynet doufala v Sámerův návrat i proto, že jeden thajských rukojmích po propuštění z Gazy řekl, že mladík je naživu a že mu pomáhal tlumočit.

Předpokládá se, že v Gaze nyní zůstává 128 rukojmích, ne všichni jsou však zřejmě naživu, napsal list The Times of Israel.

Celkem palestinští teroristé 7. října zabili zhruba 1200 lidí a dalších přibližně 240 zajali. Přitom zabili i 21 příslušníků izraelské beduínské menšiny a šest dalších včetně Talalky bylo odvlečeno do zajetí, dodal web.

Odvetná operace izraelské armády si podle tvrzení Hamásu, který ovládá Pásmo Gazy, vyžádala už přes 18 tisíc životů.

Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters

Pohřeb Sámera Talaky v beduínské obci Húra

Výběr článků

Načítám