Článek
Výzkum financovaný Spojenými státy se provádí pod ruinami mosulské mešity proroka Jonáše. Odhalil například síť tunelů, které vykopali radikálové z IS. Tunely vedou ke starověkému asyrskému paláci ze 7. století př. n. l. Vchod do paláce asyrského krále Asarhaddona objevili archeologové při vykopávkách, které zahájili v roce 2004. Král vládl ve starověké Asýrii na začátku 7. století př. n. l. a jeho vojenská tažení proti Babylonu a Judskému království jsou zaznamenána v Bibli.
Způsob, jakým byly tunely hloubeny, podle archeologa Musába Muhammada Džasína ukazuje, že bojovníci z IS nechtěli artefakty poškodit. Pro hloubení měli přesný plán a používali jednoduché nástroje, například dláto.
Vzácné artefakty prodávali
Vykrádání a následné pašování historických artefaktů se podle amerických odborníků stalo významným finančním zdrojem radikálů. V červenci 2015 Spojené státy předaly Iráku mnoho uměleckých předmětů, které zabavily islamistům v Sýrii.
Vynaložené úsilí o zachování zbytků mešity se velmi liší od způsobu, jakým radikálové zacházeli s významnými památkami na jiných územích, která ovládali, tvrdí odborníci. Poničena byla historická místa v syrském městě Palmýra nebo v někdejší asyrské metropoli Nimrud jižně od Mosulu.
Ničení vzácných artefaktů se stalo součástí kampaně proti kulturním statkům, které jsou v rozporu s radikální sunnitskou interpretací islámu. Drancování často islamisté natáčeli a zveřejňovali.
Radikálové se Jonášovy mešity v Mosulu zmocnili, když před třemi lety vtrhli do Iráku. Mešita byla vydrancována a následně vyhozena do povětří. Zničení mešity však přineslo archeologům novou příležitost k výzkumu.