Článek
Zařízení v Bajdží na severu země obléhali vzbouřenci posledních deset dnů, přičemž občasně oznamovali, že už ho mají pod kontrolou. Už dříve v něm byl omezen a zastaven provoz a evakuovali z něj zahraniční pracovníky.
Rafinérie je největší v Iráku a její výroba tvoří třetinu celkové irácké produkce. Vláda minulý týden oznámila, že výpadek bude muset nahradit dovozem. Turecký ministr energetiky už ohlásil, že Irák požádal Turecko o dodávky benzinu.
Podle mluvčího ISIL bude nyní podnik v Bajdží předán do správy místním kmenům. Irácké ministerstvo zahraničí však zprávu o dobytí rafinérie popřelo. Podle televize Al-Džazíra radikálové nabídli vojákům střežícím objekt volný odchod, když se vzdají.
Jordánská armáda v pohotovosti
Povstalecké jednotky vedené ISIL kontrolují rozsáhlé oblasti na severu a západě Iráku včetně druhého největšího města Mosulu. S výhledem úderu proti metropoli Bagdádu v současnosti kromě jiného útočí u důležité přehrady na Eufratu u města Hadísa.
V moci vzbouřenců jsou i hraniční přechody do Sýrie a jediný přechod do Jordánska. Tamní armáda byla uvedena do pohotovostního stavu a je připravena k odražení „jakýchkoliv bezpečnostních hrozeb“ podél 180 kilometrů dlouhé hranice, uvedl server BBC.
USA slíbily podporu
Iráckým silám slíbil podporu také americký ministr zahraničí při své pondělní návštěvě. Uvedl, že podpora bude intenzivní a trvalá. USA už dříve oznámily vyslání 300 armádních specialistů do Iráku. Podle Kerryho budou příští dny a týdny rozhodující.
Šéf americké diplomacie také apeloval na rychlé utvoření vládní koalice. Dubnové volby vyhrála strana dosavadního šíitského premiéra Núrího Málikího, který ale marně hledá koaliční partnery. Kerry v úterý přicestoval do Kurdistánu. V Irbílu chce místní představitele přesvědčit, aby do koaliční vlády vstoupili.
Související témata
Podle nejvyššího íránského duchovního ajatolláha Alího Chameneího Washington usiluje o „nadvládu nad Irákem, jemuž by vládly jeho loutky“.