Článek
„Hlavní pozornost byla věnována vyhrocené situaci v Syrské arabské republice, rozsáhlá agrese teroristických skupin a gangů směřuje k podkopání suverenity, politické a socioekonomické stability syrského státu,“ uvedla podle agentury TASS ruská prezidentská kancelář.
O bojích v Sýrii v pondělí jednali také ministři zahraničí Turecka a Íránu, Hakan Fidan a Abbás Arakčí. Šéf turecké diplomacie uvedl, že za postupem syrských rebelů nevidí žádnou zahraniční intervenci, a vyzval syrskou opozici k jednání a kompromisu.
Syrské armádě se s vypětím všech sil a za podpory ruského letectva podařilo zastavit nebo alespoň zbrzdit další postup rebelů ze skupiny Hajját Tahrír aš-Šám (HTS), na niž se přejmenovala Fronta an-Nusrá, která vzešla ze syrské odnože al-Káidy.
Síly HTS ale už kontrolují druhé největší syrské město Aleppo a většinu stejnojmenné provincie, ovládli také Maarat an-Numán v provincii Idlib, jejíž většinu mají pod kontrolou už od roku 2013, a postupovali k Hamá. Tam však narazili na obrannou linii syrské vládní armády, která se je zároveň snaží zatlačit od Hamá a jejich „bleskový postup“ podle agentury Reuters se zastavil.
V posledních hodinách ale oddíly HTS postupují dál směrem na jih od Aleppa, ostřelují Hamá a na Homs zaútočily drony. Několik jich sestřelila syrská armáda.
Asadovi má pomoci ruské letectvo a šíitské bojůvky
Zatímco ruská podpora se projevila především silnou aktivitou letectva, které bombarduje pozice islamistů, Írán, další z ochránců Asadova režimu, „postrčil“ k akci stovky bojovníků iráckých šíitských milic, kteří překročili syrskou hranici. Arakčí zároveň slíbil Damašku a jeho armádě „veškerou potřebnou podporu“. Teherán ji bude koordinovat s Moskvou, jež mimo jiné využívá námořní základu v syrském přístavu Tartús, čímž si zajišťuje přítomnost ve Středozemním moři.
Selhal na Ukrajině, teď i v Sýrii. Moskva odvolala ruského generála
Bleskový útok rebelů minulý týden zasadil Asadovi největší ránu za poslední roky a znovu rozpoutal konflikt, který se zdál být zmrazený na léta poté, co se v roce 2020 stabilizovaly frontové linie občanské války.
Jakákoli dlouhotrvající eskalace v Sýrii představuje podle agentury Reuters další riziko destabilizace regionu, jímž zmítají konflikty v Gaze a Libanonu, a hrozí spustit další uprchlickou vlnu, která by s největší pravděpodobností směřovala do Evropy. od zahájení ofenzivy ve středu 27. listopadu v bojí zahynulo 514 lidí, z toho 92 civilistů včetně dětí.