Článek
Ani v táboře pravicových voličů, z nichž se rekrutují příznivci Netanjahuovy strany Likud, si přitom izraelský premiér nevedl o mnoho lépe. Za důvěryhodný zdroj informací o aktuální válce považuje Netanjahua jen 6,6 procenta z nich. O průzkumu, jehož se zúčastnilo více než pět set Izraelců, informoval web listu The Jerusalem Post.
Ten připomněl, že podle jiného průzkumu, provedeného během prvního týdne války, mělo pouze 29 procent Izraelců za to, že Netanjahu je dostatečně kvalifikovanou osobou na premiérský post, zároveň však 71 procent Izraelců věřilo armádě, že ve válce uspěje.
Netanjahu letos už před útokem Hamásu ze 7. října čelil desetitisícovým demonstracím kvůli kontroverzní soudní reformě posilující pravomoci vlády a oslabující roli Nejvyššího soudu. Její část v červenci schválili poslanci Knesetu, po vypuknutí války s Hamásem však Netanjahu řekl, že soudní reforma v tuto chvíli „není na stole“.
Izraelský premiér přitom nyní čelí kritice i kvůli tomu, že spolu s ostatními představiteli vlády židovského státu nedokázal rozsáhlému útoku Hamásu v jižním Izraeli zabránit. Netanjahu byl po posledních volbách schopen sestavit vládu jen díky koalici s krajně pravicovými stranami, jejichž ministři nyní čelí kritice kvůli své nekompetentnosti.
Aktuální průzkum také potvrdil, že Izraelci od vypuknutí války sledují zpravodajství ve větší míře než dřív. Tři hodiny denně této činnosti věnuje přes 60 procent obyvatel židovského státu, dalších 38,6 procent dokonce více než čtyři hodiny. Před vypuknutím války většina Izraelců sledovala zpravodajství méně něž hodinu denně, napsal web.