Článek
V íránském Kurdistánu, odkud žena pocházela, byli v pondělí zabiti tři lidé, když policie zahájila palbu do davu. Zprávu potvrdil místní guvernér, přičemž označil tato úmrtí za podezřelá. Jeden občan byl podle něj zabit zbraní, kterou nepoužívají ozbrojené síly.
The repressive forces of the criminal Khamenei regime are shooting at the people of Kurdistan👇 This is Kurdistan of Iran, the people do not want the government of Mullahs🥲 pic.twitter.com/D9FqIQF0JY
— ماهور (@mahoor116) September 18, 2022
Teheránský guvernér Mohsen Mansúrí v pondělí označil protesty za organizované, s cílem vyvolat v hlavním městě nepokoje. „Hlavní shromáždění ve městě byla organizována a předem naplánována tak, aby vyvolala nepokoje. Pálení vlajky, rozlévání benzínu po ulicích, házení kamení, napadání policistů, zapalování motocyklů a popelnic, ničení veřejného majetku – to není práce obyčejných lidí,“ napsal na svém účtu na Twitteru.
V provincii Gílán policie zatkla 22 lidí.
Mahsá Amíníová zemřela v pátek v nemocnici poté, co byla tři dny v kómatu. Ženu zadrželi před týdnem v Teheránu kvůli porušení pravidel o nošení hidžábu. Ve vazbě podle policie zkolabovala a později zemřela. Policie tvrdí, že na infarkt, ale rodina uvedla, že Amíníová žádné zdravotní problémy neměla.
.
Objevily se zprávy, že ji policie bila obuškem do hlavy a její hlavou tloukla o vozidlo, uvedla úřadující komisařka OSN pro lidská práva Nada Našífová z Jordánska. „Její tragická smrt a obvinění z mučení a špatného zacházení musí rychle, nezávisle a řádně vyšetřit nezávislý úřad, který dohlédne zejména na to, aby se rodina dozvěděla pravdu,“ prohlásila.
Do you really want to know how Iranian morality police killed Mahsa Amini 22 year old woman? Watch this video and do not allow anyone to normalize compulsory hijab and morality police.
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) September 16, 2022
The Handmaid's Tale by @MargaretAtwood is not a fiction for us Iranian women. It’s a reality. pic.twitter.com/qRcY0KsnDk
Policie jakékoli násilí ze své strany popírá.
Poradce ajatolláha Alího Chameneího navštívil v pondělí pozůstalé a řekl, že všechny instituce podniknou akce na ochranu práv, která byla porušena.
Náboženskou policii kritizoval i íránský poslanec Džalál Rašídí Kúčí, protože nemá žádné výsledky a pouze poškozuje zemi: „Problém je, že někdo nechce vidět pravdu. Copak se ti lidé, kteří jsou (policií) předvedeni k pohovoru, změní, když vyjdou ven?“