Článek
Podle libanonské tiskové agentury NNA se policisté střeli se skupinou několika desítek demonstrantů v centru města. Když se ji pokusili rozehnat, několik protestujících zranili.
Libanonce neuklidnilo ani zadržení 16 představitelů bejrútského přístavu a celní správy. Vyslechnuti budou bývalý ministr veřejných prací Ghází Arídí, který byl ve funkci, když v roce 2013 dorazila loď s nákladem dusičnanu amonného do bejrútského přístavu, a ředitel přístavu Hasan Kurajta, který je mezi osobami, jimž centrální banka nechala zmrazit konto.
V Libanonu kvůli výbuchu zadrželi 16 lidí. Vedení přístavu, celníky i dělníky
K výbuchu 2750 tun ledku, který zcela zpustošil přístav, zabil 149 lidí a zranil dalších 5000, přispěla nečinnost úřadů. Libanonská velvyslankyně v Jordánsku Tracy Chamúnová odstoupila „na protest proti nedbalosti, lžím a zlodějinám státu“. „Všichni musejí odejít. Je to totální nedbalost státu,” uvedla Chamúnová.
Ještě před ní se ze stejných důvodů vzdal mandátu poslanec Marván Hamadí.
Bejrút je ještě plný trosek, lidé počítají mrtvé a hněv Libanonců je cítit. „Dál už to nemůžeme snášet Celý systém musí skončit,” řekl třicetiletý Muhammad Sujur zpravodaji listu The Guardian.
Ke změnám vyzval i Macron
Na vládu si stěžovali lidé v ulicích už ve čtvrtek odpoledne, kdy se ulicemi poničeného Bejrútu prošel francouzský prezident Emmanuel Macron, který dal najevo soustrast: „Vidím ve vašich tvářích emoce, smutek, bolest. Proto jsem tady.” Dav kolem něj přitom skandoval „Revoluce!” a „Lidé chtějí pád režimu”.
Macron slíbil pomoc. „Doufám, že tato pomoc půjde k libanonskému lidu, nikoliv ke zkorumpovaným lídrům,” řekl Macronovi jeden muž. „Pane prezidente, jste v ulici Generála Gourauda, který nás osvobodil od Osmanů. Osvoboďte nás od stávajících úřadů,” žádal po francouzském prezidentovi jako představiteli bývalé koloniální mocnosti v Libanonu další člověk z davu.
Po návštěvě lékárny poškozené výbuchem Macron řekl přítomným: „Chápu váš hněv, nejsem tu, abych podepsal bianko šek režimu”. Upozornil ale také, že Libanon je svrchovaná země a je na jeho obyvatelích, aby si požadované personální změny vynutil: „Co je tady ale také zapotřebí, je politická změna. Tato exploze by měla být začátkem nové éry.“