Článek
„Tímto oznamujeme pozastavení vojenských a bezpečnostních operací proti okupačním silám – abychom ušetřili iráckou vládu zostuzení. Budeme však nadále bránit naše lidi v Gaze jinými prostředky. Doporučujeme statečným svobodným válečníkům Katáib Hizballáh, aby zaujali (dočasně) obranný postoj v případě jakékoli americké nepřátelské akce proti nim,“ oznámil podle iráckého webu +964 Media šéf organizace Katáib Hizballáh Abú Husajn al-Hamidáví.
Polovojenská organizace tvořená iráckými šíity a podporovaná Íránem též tvrdí, že k akcím směrovaným na podporu Gazy se odhodlala sama a bez vědomí Teheránu.
„Skutečně si (v Íránu – pozn. red.) neuvědomují povahu naší džihádistické práce a často vznášeli námitky proti dalšímu nátlaku a eskalaci proti americkým okupačním silám v Iráku a Sýrii,“ dodávají v prohlášení.
Dron útočící v Jordánsku se schoval za americký stroj, zmatení vojáci ani nevystřelili
Katáib Hizballáh vznikla po invazi do Iráku vedené Spojenými státy v roce 2003. Je jednou z elitních iráckých ozbrojených frakcí napojených na sousední Írán. Je rovněž nejmocnější složkou Islámského odporu v Iráku, což je zastřešující organizace spojující radikální šíitské skupiny, které se od 7. října, kdy začala válka v Pásmu Gazy, přihlásila k více než 150 útokům na americké síly.
Irácká vláda má podporu stran a milicí blízkých Íránu, nikoliv však přímo těchto radikálních skupin útočících na americké síly, tvrdí podle Reuters západní a iráčtí představitelé.
Vláda v Bagdádu odsoudila útoky na americké jednotky i následné odvetné údery USA v Iráku. Zároveň uvedla, že regionální eskalace bude pokračovat, dokud bude trvat válka v Pásmu Gazy, kterou rozpoutal teroristický útok členů palestinského hnutí Hamás na jižní Izrael loni v říjnu.
Americký ministr obrany Lloyd Austin v pondělí přislíbil, že USA podniknou „veškeré nezbytné kroky“ na obranu svých jednotek po nedělním dronovém útoku. Vláda nicméně zdůraznila, že neusiluje o válku s Íránem.