Článek
Zasypkin v úterý prohlásil v libanonské televizi Al-Manár, která patří Hizballáhu podporujícímu syrského prezidenta Bašára Asada: „Jestliže dojde k americkému útoku, pak se budou sestřelovat rakety, a bude se dokonce střílet na odpalovací místa.”
„Oni nechtějí jen zkoušet sestřelit rakety za letu, což jsou schopni udělat, byť ne s naprostým úspěchem. Když použil spojení odpalovací místa, řekl tím, že se pokusí potopit (naše) lodě, ponorky a budou sestřelovat letadla – a to je válka,“ reagoval na Zasypkinova slova Barrons.
„Doufám, že velvyslanec volil svá slova uvážlivě,“ dodal. Zdůraznil, že pokud dojde k vojenskému zásahu, „Spojené státy a jejich spojenci se rozhodnou zaútočit na syrské chemické zbraně a letadla, která je dopravují“.
Ruské lodě odpluly z přístavu
Rusko začalo přesouvat své lodě ze základny v Tartúsu dál do Středozemního moře a blíž k americkému raketovému torpédoborci USS Donald Cook, napsal britský list.
Jak ukazují satelitní snímky z přístavu Tartús, odpluly fregata Admiral Grigorovič, výsadková loď třídy Ropucha i dvě dieselelektrické ponorky třídy Kilo a hlídkové čluny Gračonok stejně jako několik nákladních lodí. To ale spíše působí jako opatření obranné, aby plavidla nebyla zasažena při případném americkém útoku.
Rusko sice má v Sýrii několik komplexů protivzdušné obrany včetně systému S-400, který chrání jejich základny, přičemž další dodalo Syřanům, je ovšem otázka, jak by dokázaly odvrátit masivní útok desítek střel s plochou dráhou letu.
Když v pondělí letěly rakety vypálené zřejmě z izraelských letadel na syrskou základnu T4 u Palmýry, pět z osmi se podařilo zneškodnit, jenže zbylé tři cíl zasáhly a zabily 14 lidí včetně čtyř íránských důstojníků, mezi nimiž byl i velitel mající na starosti drony. [celá zpráva]
I Zasypkinova vyjádření jsou zřejmě především součástí slovní přestřelky, protože ambasador dodal, že střet „by se měl vyloučit a oni jsou připraveni jednat“.
Otázkou taky je, zda by Rusku stálo za to si zhoršit dobré vztahy s Kyprem.