Článek
„Vedení Hamásu informovalo egyptské a katarské zprostředkovatele, že nabídku nelze přijmout, protože představuje pouze pokračování tvrdohlavého izraelského postoje,“ prohlásil Hamdán.
Podle webu The Times of Israel američtí a egyptští zprostředkovatelé přesto chtějí udržet vyjednávání o příměří „při životě“ a spoléhají na to, že se ještě před úterním svátkem íd al-fítr označujícím konec muslimského postního měsíce ramadánu, bude konat v Káhiře další kolo, kvůli němuž tam o víkendu míří šéfové zpravodajských služeb Izraele, USA, Egypta a katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání.
Propast mezi Izraelem a Hamásem se bez ohledu na úsilí zprostředkovatelů stále nezmenšuje. Teroristické hnutí stále trvá na svých požadavcích, tedy trvalém příměří v Pásmu Gazy, úplném stažení izraelských sil z tohoto území a zajištění dovozu humanitární pomoci Palestincům. Dále Hamás požaduje, aby bylo vysídleným Palestincům umožněno vrátit se domů, zrušení blokády Pásma Gazy a výměnu palestinských vězňů z izraelských věznic za rukojmí.
Izrael, který si dal za cíl likvidaci teroristického Hamásu, nesouhlasí s nekontrolovaným návratem Palestinců do severní části pásma, jelikož se obává, že by se tam opět mohli infiltrovat teroristé poté, co jej izraelská armáda z těchto území vytlačila.
Jde také o „cenné“ vězně
Dalším problematickým bodem je pak podle webu složení propouštěného kontingentu palestinských vězňů. Hamás chce propustit stovky „cenných“ trestanců, kteří si odpykávají trest za závažné teroristické trestné činy, což se pochopitelně Izraeli nelíbí. Navíc židovský stát až dosud trval na tom, že bude souhlasit pouze s dočasnou pauzou v bojích a že válka potrvá, dokud nebude teroristická skupina z Gazy zcela odstraněna.
Obě strany se pak navzájem obviňují, že záměrně zdržují dohodu o propuštění rukojmích.
Rada OSN pro lidská práva odsoudila Izrael
O vůdci Hamásu Jahjá Sinvárovi sídlícím v katarském Dauhá se podle webu říká, že bez izraelských rukojmích „nemá nic v ruce“, izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pak vedení Hamásu obviňuje, že o jejich propuštění „nemá zájem“, protože chce, aby válka v Gaze pokračovala.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem zcela zničit Hamás po jeho říjnovém teroristickém útoku, kdy ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců v izraelském pohraničí povraždili téměř 1200 lidí a zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích.
Boje si podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem prý vyžádaly přes 33 000 životů Palestinců. Podle Izraele zahynulo přes 1000 bojovníků Hamásu a 600 izraelských vojáků.