Článek
Badraddín byl jedním z nejvyšších velitelů v Hizballáhu a odpovídal za operace v Sýrii.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Podle oznámení Hizballáhu zemřel Badraddín při výbuchu, který zasáhl základnu této organizace u damašského letiště. Organizace prý teprve zjišťuje, kdo za explozí byl. Není ani jasné, zda šlo o letecký, raketový nebo dělostřelecký útok.
"Podle prvních informací zemřel bratr a velitel Mustafá Badraddín při velké explozi, která zasáhla jednu z našich pozic u letiště v Damašku. Budeme pokračovat ve vyšetřování, abychom zjistili, co výbuch způsobilo," sdělil Hizballáh v prohlášení, podle nějž bylo při útoku také několik lidí zraněno.
Televize Hizballáhu Al-Manár připomenula, že Badraddín před několika měsíci řekl, že se ze Sýrie vrátí buď jako mučedník, nebo s vítězným praporem. "Dnes se vrátil jako mučedník," sdělila televize.
Útočili Izraelci?
Podle izraelských sdělovacích prostředků je nepravděpodobné, že je za útok odpovědný Izrael. Deník Haarec napsal, že kromě první zprávy televize Majádín se informace o izraelském podílu na útoku už v dalších prohlášeních Hizballáhu neobjevuje. Není ani jasné, kdy byl velitel zabit.
Izrael do konfliktu v Sýrii vojensky nezasahuje, ale několikrát bombardoval zbrojní konvoje pro Hizballáh jedoucí na syrském území. Tato organizace proti Izraeli bojuje a Izrael chce zabránit jejímu vyzbrojování dalekonosnými raketami. Izrael byl podle všeho v roce 2008 za útokem na Badraddínova švagra a bývalého vojenského velitele Hizballáhu Imáda Mugníju, který zemřel při pumovém útoku v Damašku. Hizballáh tvrdí, že Mugníju zlikvidovali agenti izraelského Mossadu. Badraddín po něm převzal velení Hizballáhu.
Mezi nejznámější činy, které má Badraddín na svědomí, patří útoky na americkou a francouzskou ambasádu v Kuvajtu v roce 1983, při nichž zemřelo několik lidí.
Zvláštní tribunál OSN pro Libanon předloni zahájil proces, v němž Badraddín a čtyři další členové Hizballáhu čelili obvinění z přípravy a provedení vraždy expremiéra Harírího. Souzeni byli v nepřítomnosti.
Související téma:
Harírí spolu s dalšími 21 lidmi zahynul 14. února 2005 při pumovém atentátu v Bejrútu. Šlo o jeden z nejkrvavějších útoků namířených v té době na odpůrce syrského vlivu v Libanonu, k nimž Harírí patřil. Hizballáh spojitost s atentátem popřel a pohrozil útokem na kohokoli, kdo se pokusí zadržet podezřelé.