Článek
„Jeden mrtvý a pět vážně zraněných zahraničních zaměstnanců pracujících pro agentury OSN, kteří byli dopraveni do Nemocnice Mučedníků al-Aksá poté, co (izraelská armáda) bombardovala jejich sídlo ve střední části Pásma Gazy,“ cituje AFP z prohlášení ministerstva zdravotnictví. BBC posléze zveřejnila, že OSN ve skutečnosti eviduje dva mrtvé zaměstnance.
„Izraelská armáda, na rozdíl od těchto zpráv, na komplex OSN v Dajr Balahu neudeřila. Armáda vyzývá sdělovací prostředky, aby s neověřenými zprávami nakládaly opatrně,“ uvedla armáda v prohlášení. Její mluvčí na dotaz AFP dodal, že v dané oblasti dnes „žádná operační činnost“ neprobíhala.
Ze záběrů televize AFP pořízených v Dajr Baláhu je podle této agentury patrné, že do tamní nemocnice byli sanitkou a vozidly OSN převezeni tři muži. Dva z nich měli zraněné nohy, třetí měl obvázané obě ruce a břicho, na trupu měl stopy krve. Dva ze zraněných na sobě měli neprůstřelné vesty, třetí košili s nápisem „UNMAS“, což je zkratka agentury OSN pro odstraňování min, napsala AFP.
Izrael v úterý po dvou měsících křehkého příměří obnovil rozsáhlé letecké útoky v Pásmu Gazy. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze ovládaného Hamásem při nich dosud zemřelo 436 Palestinců, většinou žen a dětí, a dalších 678 bylo zraněno. Premiér Benjamin Netanjahu nečekaný návrat k bojům zdůvodnil tím, že pouze vojenský nátlak na Hamás může hnutí přimět k vydání zbývajících šesti desítek izraelských rukojmích, které Hamás a jeho spojenci drží od útoku na jižní Izrael z října 2023.
Izraelská armáda Hamás dlouhodobě obviňuje, že své bojovníky, velitelská stanoviště a infrastrukturu ukrývá do civilních objektů, jako jsou nemocnice, mešity či školy, nebo do blízkosti humanitárních skladů a pracovišť; Hamás to popírá.