Článek
Muž skončil v nemocnici s popáleninami druhého stupně na hlavě, krku a pažích. Podle lékaře ankarské nemocnice Numene není v ohrožení života.
Muž byl jedním z několika set ujgurských demonstrantů, kteří protestovali proti tomu, že Čína tuto muslimskou menšinu diskriminuje. Ujguři žijící v západní provincii Si-ťiang požadují samostatnost nebo alespoň větší autonomii.
Protesty tisíců Tibeťanů
Více než tisíc exilových Tibeťanů protestovalo v indickém hlavním městě Dillí. Provolávali protičínská hesla a dožadovali se svobody pro Tibet. Desítky demonstrantů chtěly v okamžiku zahájení ceremoniálu v Pekingu vzít útokem čínské velvyslanectví, ale policejní těžkooděnci jim v tom zabránili.
Více než 2000 demonstrantů se vydalo na protestní pochod rovněž v severoindickém městě Dharamsála, v němž sídlí tibetská exilová vláda. Všechny tibetské obchody a podniky zůstaly dnes zavřené.
Protesty v západních metropolích
Během zahajovacího ceremoniálu se protestovalo před čínskými velvyslanectvími ve většina západních metropolí včetně Prahy, kde se sešlo na 40 osob. Akce připomínala především pronásledování hnutí Fa-lun-kung a okupaci Tibetu.
Zahájení olympiády provázely demonstrace po celém světě
Několik stovek lidí demonstrovalo před budovou čínského velvyslanectví i v Paříži, byť akce byla původně zakázána. Městský soud ji povolil až v pátek. Manifestaci svolala mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) s cílem upozornit na porušování lidských práv v Číně, zejména v Tibetu. RSF vyzvala k účasti na manifestacích v Londýně, Madridu, Berlíně, Stockholmu, Lausanne a v Římě i ve Washingtonu a v Ottawě.