Článek
„Ztratili jsme jednoho z nás, rotmistryni Michaelu Tichou. Je mně to moc líto. Na některé věci se prostě nedá nikdy připravit. Upřímnou soustrast rodině,“ citovala armáda na Twitteru náčelníka generálního štábu Aleše Opatu.
Ztratili jsme jednoho z nás, rotmistryni Michaelu Tichou. Je mně to moc líto. Na některé věci se prostě nedá nikdy připravit. Upřímnou soustrast rodině. Generál Aleš Opata. pic.twitter.com/Ru8Vzmegli
— Armáda ČR (@ArmadaCR) November 12, 2020
Podle listu Times of Israel se jednalo o nehodu vrtulníku pozorovatelů mezinárodních mírových sil. Na palubě mělo být šest Američanů, Francouz a Češka. Míroví pozorovatelé se na Sinaji účastnili mise, která dohlíží na dodržování mírové dohody mezi Izraelem a Egyptem. Původní zprávy referovaly o 7 obětech.
Na Sinaji působí pozorovatelská mise MFO (Multinational Force and Observers – Mnohonárodní síly a pozorovatelé), v níž slouží také Češi. MFO byla zřízena v roce 1981, tedy dva roky po podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody, která předpokládá mezinárodní dohled.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman vyjadřuje upřímnou soustrast rodině tragicky zesnulé rotmistryně Michaely Tiché. Slova účastenství směřují i k těm, kdo Michaelu Tichou poznali při službě vlasti. Prezident republiky 🇨🇿 si nesmírně váží všech českých vojaček a vojáků.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) November 12, 2020
Češi na Sinaji působí od roku 2009
Mise je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek tohoto dokumentu. Češi v ní působí od roku 2009, loni jich v ní sloužilo 13. Tehdy je navštívil premiér Andrej Babiš při cestě na summit Evropské unie a Ligy arabských států.
Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.