Článek
"Většina mrtvých jsou studentky, které odcházely domů," řekl agentuře Reuters nejmenovaný univerzitní představitel v době, kdy záchranáři prohledávali doutnající trosky a vyprošťovali z nich ohořelá těla.
K tragické bilanci přispělo, že útočníci použili dvou náloží. Nejprve explodovaly trhaviny v autě před hlavním vchodem. Sebevražedný atentátník pak odpálil výbušniny na svém těle u druhého východu z budovy ve chvíli, kdy studenti utíkali z místa první exploze.
Podobný scénář použili atentátníci i dopoledne při dvojím atentátu u sunnitské mešity, kde zahynulo 15 lidí a 74 osob utrpělo zranění. První vybuchla nálož na motocyklu. Když se po její explozi na místo atentátu seběhli lidé, vjel do nich sebevrah s autem, v němž byla další nálož. Podle úřadů jsou mezi mrtvými tři policisté.
Před tímto útokem policie ve čtvrti Karráda zneškodnila jednu nálož, ale další vybuchla a zabila tam čtyři lidi. Další čtyři osoby zahynuly v šíitské čtvrti Sadr při útoku na autobus.
Dalších deset lidí bylo zabito, když skupina útočníků na severu města začala střílet na prodavače.
Loni podle OSN zahynulo v Iráku 36 000 civilistů [celá zpráva]
Slováci zahájili odsun z Iráku
První část stočlenné slovenské jednotky působící v Iráku se v uplynulých dnech i s vojenskou technikou přesunula do sousedního Kuvajtu. Jak v úterý novinářům oznámil slovenský ministr obrany František Kašický, všichni ženisté se vrátí na Slovensko do konce února 2007. "V Iráku zůstane ze 110členné jednotky pouze 11 důstojníků," dodal Kašický.
Celý kontingent se postupně přesune z tábora Echo u města Díváníja jižně od Bagdádu do Kuvajtu. V Kuvajtu budou vojáci čistit a dezinfikovat techniku a zbraně.
Slovensko ponechá v Iráku dvě soupravy odminovacích kompletů Božena a zabezpečí výcvik iráckých vojáků na této technice. "Zda pošleme do Iráku instruktory, je ještě předmětem jednání," uvedl ministr. Slovensko možná daruje Iráku i další vojenský materiál. Už v minulosti poslalo Slovensko do této země tankové náboje.
Náklady na přesun jednotky na Slovensko si vyžádají 32 miliónů slovenských korun. "Roční náklady na působení jednotky v Iráku představovaly 270 miliónů korun," dodal Kašický.
Slovenští ženisté působili v zemi od roku 2003. Jejich úkolem byla likvidace nevybuchlé munice. Jednotka ztratila v průběhu působení čtyři vojáky. O stažení slovenské jednotky rozhodla vláda Roberta Fica krátce po svém nástupu do funkce.