Hlavní obsah

Při izraelském ostřelování na jihu Libanonu zemřeli tři libanonští vojáci

Při izraelském ostřelování na jihu Libanonu, kde Izrael bojuje proti hnutí Hizballáh, zemřeli tři libanonští vojáci. Oznámila to v neděli libanonská armáda. Podle agentury AFP se tak zvýšil na osm počet libanonských vojáků zabitých od 23. září, kdy izraelská armáda výrazně zintenzivnila letecké údery proti Hizballáhu v Libanonu.

Foto: ČTK/AP

Izraelské tanky u libanonské hranice

Článek

Od začátku tohoto měsíce na jihu země vedou Izraelci i pozemní operaci. „Izraelský nepřítel zaútočil na armádní vozidlo na silnici mezi obcemi Ajn Ibíl a Hanín na jihu, přičemž zabil tři lidi,“ uvedla libanonská armáda na sociální síti X.

Libanonská armáda se do ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem nezapojuje. Nejmocnější vojenskou silou v Libanonu je hnutí Hizballáh, které je militantní organizací, ale zároveň politickou stranou, která má i několik ministrů ve vládě a poslanců v parlamentu.

Podle rezoluce OSN číslo 1701, která v srpnu 2006 ukončila měsíční válku mezi Izraelem a Hizballáhem, může v jižním Libanonu u hranic s Izraelem operovat pouze libanonská armáda a mírové jednotky OSN (UNIFIL). Rezoluci ale dlouhodobě porušuje Hizballáh, který z této oblasti ostřeluje sever Izraele, a od 1. října ji porušuje i Izrael, který od té doby vede na libanonském území pozemní operaci.

Stáhněte jednotky OSN, vyzývá Netanjahu

Také jednotky OSN se tento měsíc staly podle svého tvrzení terčem ostřelování izraelskou armádou a několik jejich příslušníků bylo zraněno. Minulý týden mise UNIFIL oznámila, že dva izraelské tanky prorazily vrata na jedné z jejích základen. Izraelská armáda tvrdí, že se to stalo neúmyslně. Incidenty vyvolaly silnou mezinárodní kritiku. Premiér Benjamin Netanjahu ale označil zprávy o úmyslných útocích izraelských vojáků na stanoviště UNIFIL za nepravdivé a uvedl, že nejbezpečnějším způsobem, jak jednotky UNIFIL ochránit, by byl jejich přesun mimo bojovou zónu.

Hizballáh má nové akční video. Hrozí v něm, že raketami vyžene lidi z Haify

Blízký a Střední východ

Každodenní ostřelování mezi Hizballáhem a izraelskou armádou začalo loni 8. října, tedy den po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael, jímž propukla současná válka v Pásmu Gazy. Hizballáh a Hamás jsou podporované Íránem, který je několik desítek let úhlavním nepřítelem Izraele.

Zhruba v polovině září izraelská armáda výrazně zintenzivnila ostřelování pozic Hizballáhu v Libanonu, kromě členů Hizballáhu ale přitom podle libanonské vlády zemřelo i několik stovek civilistů včetně dětí. Izraelské letecké údery, provázené od začátku října pozemní operací na jihu Libanonu, zabily od poloviny září nejméně 1450 lidí, uvedla dnes agentura AFP. Podle libanonské vlády izraelská ofenziva také přes milion Libanonců vyhnala z jejich domovů.

Izrael zlikvidoval zástupce velitele Hizballáhu

Blízký a Střední východ
Související témata:

Výběr článků

Načítám