Článek
Stanice BBC s odvoláním na íránská média uvedla, že k první explozi došlo kolem 12:20 našeho času v davu asi 700 metrů od kermánského hřbitova nazvaného Zahrada mučedníků, kde je Solejmáního hrobka. Druhá exploze, tentokrát v davu lidí, kteří se seběhli na pomoc obětem prvního výbuchu, se odehrála zhruba o 15 minut později. Proto jsou mezi oběťmi druhého výbuchu také záchranáři.
Polooficiální agentura Tasním blízká íránským revolučním gardám uvedla, že explodovaly dvě bomby, které byly odpáleny pomocí dálkového ovládání. Styl odpálení a načasování, kdy jedna z bomb exploduje o několik minut později než druhá, nahrává spekulacím, že strůjcem masakru by mohl být teroristický Islámský stát.
„Šli jsme směrem ke hřbitovu, když za námi náhle zastavilo auto a explodoval odpadkový koš. Asi tam byla bomba,“ citovala BBC s odvoláním na státní agenturu ISNA svědka výbuchu. „Slyšeli jsme jen zvuk exploze a viděli padat lidi,“ popsal.
Státní televize odvysílala záběry, na kterých zraněným pomáhají zdravotníci. „Naše týmy evakuují zraněné… Ale silnice blokují davy lidí,“ řekl státní televizi šéf Červeného půlměsíce v provincii Kermán Rezá Falláh.
Teherán vyhlásil státní smutek
Polooficiální web Nournews jen několik desítek minut po explozích uvedl, že na silnici vedoucí ke hřbitovu explodovalo několik plynových lahví. Citoval místního představitele, který řekl, že v tuto chvíli není jasné, zda výbuch způsobily exploze plynových lahví nebo se jednalo o teroristický útok. Později se ale regionální správa v provincii Kermán podle BBC přiklonila k verzi o teroristickém útoku a Teherán večer vyhlásil za oběti útoku státní smutek.
The terrorist attack in Kerman near Martyr Soleimani's cemetery is a cowardly attack and the people celebrating the killing of children and innocent civilians are a disgrace in the face of Humanity.pic.twitter.com/L2OBYt1G0I
— حسن نصر الله (@SH_NasrallahEng) January 3, 2024
Trump se bál odplaty za smrt Solejmáního. Ze strachu o život opustil večírek, odhaluje nová kniha
Solejmání, velitel jednotek Al-Kuds, elitního expedičního sboru íránských revolučních gard, byl zabit 3. ledna 2020 při útoku amerického bezpilotního letounu u letiště v iráckém Bagdádu.
Vlivný generál, kterého Washington zařadil na seznam teroristů, dohlížel na íránský jaderný program a byl považován za architekta strategie takzvaných zástupných válek, kdy Teherán místo přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu.
Solejmání „zařídil“ záchranu syrského prezidenta Bašára Asada, jemuž za vydatné podpory Ruska pomohl zatlačit rebely i teroristy z Islámského státu. Íránský generál měl také značný vliv Iráku, kde po pádu Saddáma Husajna pomohl místním šíitům dostat se k moci.
Zabitý generál Sulejmání byl pro šíity James Bond, Rommel a Lady Gaga v jedné osobě
Traduje se, že jako jediný íránský generál jednal s duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím přímo, bez prostředníků. Jako oblíbenec nejvyššího vůdce získal také přezdívku Ajatolláhův meč. Elitní jednotky pod jeho velením kontrolovaly v Íránu údajně majetek za desítky miliard dolarů.