Článek
Izraelský tank vyslaný na hlídku údajně vjel do jednoho z mnoha minových polí, která v oblasti zbyla po odchodu izraelské armády, jež území opustila v roce 2000 po téměř dvě desítky let trvající okupaci. Poskytnutí map zbylých minových polí v Libanonu požaduje od Izraele rezoluce OSN, na jejímž základě bylo před devíti dny vyhlášeno příměří. Také Hizballáh kladl na jihu země miny v nejnovějším konfliktu, aby tak zastavil pozemní ofenzivu izraelské armády.
Středeční smrt vojáka je druhou ztrátou v řadách izraelské armády od zahájení příměří 14. srpna. V sobotu byl izraelský důstojník zabit během útoku izraelského výsadku na cíle Hizballáhu u města Baalbek, hluboko v libanonském vnitrozemí. Libanonské bezpečnostní zdroje také ohlásily tříhodinovou palbu izraelského dělostřelectva na cíle v Libanonem kontrolované vesnici Šibáa. Incident si prý nevyžádal žádné oběti.
Řím vyšle vojáky, žádá však záruky
Na zhruba devíti pozicích v jižním Libanonu stále zůstávají stovky izraelských vojáků, kteří čekají na příchod mezinárodních stabilizačních sil OSN (UNIFIL), jejichž konečný stav má podle rezoluce OSN dosáhnout asi 15 000 vojáků.
Upřesnění, zda a jak se jednotlivé evropské země zapojí do stabilizačních sil OSN v Libanonu, se ve středu očekává od schůzky Politického a bezpečnostního výboru EU (COPS) v Bruselu. Jedinou evropskou zemí, která je připravena do Libanonu vyslat zásadní kontingent, zůstává zatím Itálie.
Řím je ochoten ujmout se velení UNIFIL a vyslat do Libanonu asi třetinu z předpokládaného počtu 6000 až 8000 příslušníků evropských jednotek. Podmiňuje však vyslání svých vojáků požadavkem, že Izrael musí dodržovat podmínky příměří s Hizballáhem a ukončit útoky na libanonském území, k nimž v posledních dnech sporadicky docházelo.