Článek
Podle agentury AP by krok mohl otevřít cestu ke Spojenými státy prosazované reformě palestinské samosprávy. Ištaja stál od svého jmenování v březnu 2019 v čele 18. vlády palestinské samosprávy.
Palestinští činitelé a zástupci palestinských frakcí vedli podle Asharq Al-Awsat intenzivní rozhovory před očekávanou pondělní schůzkou v Moskvě.
Hlavním cílem nové vlády má být po válce zabezpečit Pásmo Gazy a dohlížet na jeho rekonstrukci. Nová vláda má být sestavena z odborníků-technokratů, nikoli z politiků, napsal web.
V souvislosti se schůzkou v Moskvě se spekuluje, že by oslabené hnutí Hamás mohlo být ochotno utvořit partnerství s palestinskou samosprávou vedenou Fatáhem a řídit společně Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu, napsal server listu The Guardian.
Svět musí zapomenout na 7. říjen, vyzývá premiér Palestinské samosprávy
Abbás mezitím vede jednání s lídry arabských států. Naposledy se před dalším očekávaným turné po arabských zemích setkal s jordánským králem Abdalláhem II.
Mustafa zmiňovaný jako kandidát na nového premiéra palestinské samosprávy se narodil na Západním břehu Jordánu v roce 1954. Působil v několika vysokých politických a ekonomických funkcích v různých arabských a mezinárodních ekonomických institucích. Dohlížel také na spuštění a správu několika místních a regionálních investičních fondů a společností.
Válku v Pásmu Gazy, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, Izraelci vedou v reakci na přeshraniční teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců z loňského 7. října, při němž na jihu Izraele zemřelo na 1200 lidí, převážně civilistů, a přes 260 dalších bylo uneseno. Zhruba stovka rukojmích byla propuštěna během jediného příměří na konci listopadu.
V Pásmu Gazy od začátku války podle tamních úřadů ovládaných Hamásem zahynulo více než 29 tisíc lidí (Hamás u obětí nerozlišuje mezi bojovníky a civilisty) a drtivá většina obyvatel musela opustit domovy.