Článek
Mood vysvětlil podrobnější důvody stažení poté, co OSN čelila kritice ze strany syrské opozice, že misi přerušila a opustila syrský lid, neboť násilí po odchodu pozorovatelů od neděle prudce vzrostlo.
Mood už v sobotu hovořil, že násilí během posledních deseti dnů silně stouplo na obou stranách konfliktu. Dodal, že mnohdy se pozorovatelé ani nemohli dostat do míst, kde mělo dojít k porušení dohody o příměří. [celá zpráva]
Mood také uvedl, že se pokoušel dostat během posledních týdnů z Homsu civilisty, ale neuspěl. Podle opozice je tam obklíčeno asi tisíc rodin civilistů. [celá zpráva]
Vláda v Damašku uvedla, že má vůli usnadnit evakuaci stovek rodin z Homsu, odkud nemohou odejít kvůli prudkým bojům.
Podle opozice je ale silně ostřelován minometnými granáty i nedaleký Rastan. Granáty dopadají i poblíž Damašku.
Americký prezident Barack Obama se v rámci summitu největších ekonomik G20 v Mexiku sešel kvůli Sýrii s prezidenty Číny a Ruska, kteréžto dvě země blokovaly rozhodnutí Rady bezpečnosti o tvrdším postupu vůči Sýrii.
Uvedl ale, že selhal ve snaze změnit postoj obou zemí. Moskva i Peking trvají na tom, aby syrský prezident Bašár Asad nebyl odstaven. Obama ale na závěr dodal: „Myslím si, že si uvědomují smrtelné nebezpečí občanské války v plném rozsahu.“