Článek
V saúdskoarabské Mekce začala každoroční muslimská pouť hadždž, kterou má podle islámské věrouky alespoň jednou za život vykonat každý muslim, jemuž to dovoluje zdravotní stav a finanční situace. Pořadatelé letos odhadují počet účastníků na více než 2,5 milionu; pokud se to potvrdí, znamenalo by to nejvyšší účast v historii. V posledních třech letech byla účast kvůli koronavirové epidemii omezená.
Během hadždž poutníci sedmkrát obcházejí posvátnou Ka’bu na nádvoří Velké mešity v Mekce, rituálně kamenují satana v nedaleké lokalitě Míná a pěšky se přesouvají na asi 20 kilometrů vzdálený vrch Arafat, kde podle islámské tradice kázal prorok Mohamed. Mužští účastníci poutě chodí v uniformním bílém oděvu, cílem je mj. opticky setřít rozdíly mezi bohatými a chudými a mezi muslimy z různých částí světa. Ženy musí mít zahalené celé tělo a hlavu zakrytou šátkem.
Počet obětí tlačenice v Mekce stoupl na rekordních 1453
„Prožívám nejkrásnější dny mého života,“ řekl podle katarského mediálního domu al-Džazíra pětašedesátiletý Egypťan Abdelazim, který musel dvacet let šetřit, aby si mohl dovolit utratit 6000 USD (asi 130 000 korun).
Zúčastnit se letošní poutě je po letech snazší pro muslimy ze sousedního Jemenu, kde probíhá občanská válka – saúdskoarabská vláda minulý týden poprvé od roku 2016 povolila přímý let s poutníky do Mekky. Na základě dohody s Egyptem se podle al-Džazíry hadždž účastní také asi 6600 muslimů z jinak hermeticky uzavřeného Pásma Gazy.
Technologiemi proti tragédiím
Saúdskoarabské úřady dělají vše pro to, aby se neopakovala neštěstí z minulých let způsobená nakupením velkého množství lidí na omezené ploše. Například v roce 2015 bylo při kamenování satana v Míná v panice ušlapáno podle oficiálních údajů přes 700 lidí, ve skutečnosti jich však mohl být i dvojnásobek.
Poutníci dostávají tzv. chytré náramky, pomocí nichž mohou zjistit aktuální informace o dění na posvátných místech. Letos poprvé s dopravou účastníků hadždž v okolí Mekky pomáhají elektrické minibusy bez řidiče řízené na dálku. Jezdí nejvýše rychlostí 30 km/h, na jedno nabití vydrží šest hodin.
Datum poutě do Mekky se řídí lunárním kalendářem, a každý rok se proto koná v mírně odlišném termínu. Letos se hadždž, která potrvá do pátku, „trefila“ do mimořádně horkého počasí – teploty přes den dosahují až 45 stupňů a v noci neklesnou pod 30. Podle agentury AP hledají proto mnozí poutníci mezi rituály úkryt v klimatizovaných obchodních centrech a zastíněných prostorách.