Článek
Stroj dosahuje maximální rychlosti 482 km/h a v bojové konfiguraci je vyzbrojen čtyřmi střelami vzduch-země Hellfire a dvěma pumami GBU-12 Paveway II nebo GBU-38. Při průzkumných misích vydrží ve vzduchu až 30 hodin, při plné výzbroji 14 hodin. Dolet má 1852 km a dostup 15 240 m.
لحظة العدوان الامريكي الغاشم و اغتيال القائدين الشهيدين قاسم سليماني و ابو مهدي المهندس pic.twitter.com/vbBmAonbV5
— قناة العهد (@AhadTv) 3. ledna 2020
Stroj má infračervený senzor, denní kameru, laserový dálkoměr a značkovač. Vzhledem k laserovému značkovači může být stroj vyzbrojen laserem naváděnými pumami GBU-12 Paveway II a raketami AGM-114 Hellfire.
USA zabily největší vojenskou chloubu Íránu Sulejmáního
Spojené státy americké používají bezpilotní letouny od roku 2007 v Afghánistánu. Historicky první úder zasadil stroj Reaper 28. října 2007, když odpálil rakety Hellfire proti povstalcům v oblasti Deh Ravod. Několik dní poté byly poprvé shozeny i pumy GBU-12 na pozice bojovníků Tálibánu, ostřelujících americkou pěchotu.
Strach z třetí světové války. Atentát na Sulejmáního rozpoutal obavy nejen v USA
Zabití generála Sulejmáního vyvolalo rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Američané tvrdí, že Sulejmání připravoval útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území. USA doporučily svým občanům, aby Irák urychleně opustili, zatímco Izrael a armády západních zemí působících v regionu zpřísnily bezpečnostní opatření.
Pentagon vysílá do oblasti Blízkého východu dalších zhruba 3000 vojáků.