Článek
"(Poprava) byla odložena na neděli," uvedl premiérův spolupracovník, poslanec Bahá Aradží. Její odložení potvrdil agentuře AFP i další nejmenovaný zdroj blízký premiérovi. "Kvůli mezinárodním tlakům... byla poprava... o několik dní odložena," řekl.
Podle některých zpráv by měli být oba muži, kteří byli jako Husajn odsouzeni v kauze Dudžajl, popraveni v neděli, ale vládní úředník Sami Askarí uvedl, že datum popravy ještě nebylo stanoveno. V každém příapdě bude vykonána, i když OSN tlačí na její odložení
Irácké právo podle Sami Askarího neumožňuje odklad popravy. Vykonána musí být do třiceti dnů od chvíle, kdy ji potvrdil odvolací soud. Ani prezidnet nemůže trest zmírnit, jak požadovala OSN.
OSN žádá odložení popravy
O odložení požádala vysoká komisařka OSN pro lidská práva Louise Arbourová, která vyjádřila pochybnosti o spravedlivosti procesu. Obrátila se přímo na iráckého prezidenta Džalála Talabáního. Podle mezinárodního práva by totiž oba muži měli mít právo žádat o milost nebo o snížení trestu.
Její postup má "silnou podporu" nového generálního tajemníka Pan Ki-muna, který původně vyjádřil názor, že uplatnění trestu smrti je věcí každého národa. [celá zpráva]
Tři lidé zadrženi souvislosti s videem Husajnovy popravy
Tři lidé byli v Iráku už zadrženi v souvislosti s natočením popravy Saddáma Husajna na mobilní telefon. Po vládním úředníkovi, který na průběh popravy dohlížel [celá zpráva], skončili ve vazební cele i dva strážci. "Vyšetřovatelé už mají zatykač na jednu osobu, další dva (zatykače) budou následovat," řekl televizní stanici CNN poradce pro národní bezpečnost Muvaffak Rubáí.
Poradce iráckého premiéra Sadík Rikábí uvedl, že jeden z nich byl zodpovědný "za únik videa na internet".
Video zachycovalo urážky šíitských strážců vůči Husajnovi, i to že bývalý irácký prezident nemohl ani dokončit svou modlitbu a poprava byla vykonána v jejím průběhu. [celá zpráva] Záběry pobouřily sunnity a panují obavy, že ještě vyhrotí sektářské násilí v zemi.
Nové útoky v Bagdádu
Počet útoků přitom v posledních dnech poklesl, neboť muslimové slavili svátek oběti íd al-adhá. Ten skončil ve středu a ve čtvrtek už výbuchy dvou náloží u bagdádských čerpacích stanic v sunnitské čtvrti Mansúr zabily 13 lidí a dalších 25 zranily.
Tresty za Dudžail
Saddám Husajn, bývalý prezident Iráku: vinen, odsouzen k trestu smrti
Barzán Ibráhím Tikrítí, šéf tajných služeb, Husajnův nevlastní bratr: vinen, odsouzen k trestu smrti
Avád Ahmad Bandár, předseda revolučního tribunálu, vinen, odsouzen k trestu smrti
Tahá Jasín Ramadán, bývalý viceprezident Iráku, vinen, původně odsouzen na doživotí, později k trestu smrti
Abdullah Kadim Ruajd, vysoký představitel strany Baas: vinen, odsouzen na 15 let
Ali Daím Ali, vysoký představitel strany Baas: vinen, odsouzen na 15 let
Mohamed Azavi Alí, představitel strany Baas: zproštěn obvinění pro nedostatek důkazů.