Článek
Na záznamu ze čtvrtého největšího íránského města na severozápadě země policista brutálně bije obuškem ženu, která nemá zakryté vlasy, až ji srazí na zem. I když napadená žena už leží na chodníku, muž v útoku pokračuje a surově ji bije do obličeje.
Po necelé půlminutě však přibíhají lidé, kteří si útoku všimli, a první muž srazí policistu na zem. Další mu ho pomáhají pacifikovat, zatímco zmlácená žena vstává. Z videa je zřejmé, že policista, který si troufl na osamocenou ženu, proti převaze kolemjdoucích zasahujících mužů nemá nejmenší šanci.
Agentura Reuters upozornila, že za přesnost obsahu, který získala od platformy Scopal, neručí.
Protesty neslábnou, šíří se stávky
Organizace HRANA sídlící v USA a monitorující lidská práva v Íránu ve čtvrtek podle webu Iran International uvedla, že od počátku protestů v půlce září bylo zadrženo nejméně 12 500 lidí. Zabito bylo 244 lidí včetně 32 dětí.
Protesty ale neslábnou, a to ani navzdory tomu, že se hromadně zatýkají stávkující dělníci v ropném a plynovém průmyslu i demonstrující mládež na ulicích. Ve čtvrtek bylo zadrženo i několik manažerů a ředitelů továren a rafinérií, jejichž zaměstnanci stávkují. Počet zadržených stávkujících tak překročil stovku.
Po zásahu policistů měla zemřít v Íránu další dívka, stát to popírá
Stávky nabyly na síle v posledním týdnu. V úterý se přidali ke stávce v petrochemickém a ropném průmyslu na jihu Íránu i zaměstnanci cukrovaru Haft Tappech v Chúzestánu. Stávkují také zaměstnanci na plynovém poli South Pars, v petrochemických závodech v Búšehru a Hengamu a v rafinériích v Abadánu a v Mahšahru nebo ocelárně Neyrz Ghadir,
Ve čtvrtek uvedl svaz nákladních dopravců, že nebudou pracovat v pátek a na podporu protestů přestanou poskytovat dopravu.
Režim čelí velké výzvě
Protesty po celém Íránu vyvolala smrt dvaadvacetileté Mahsy Aminíové, která zemřela po zadržení kvůli tomu, že neměla dostatečně zakryté vlasy. I když to íránské úřady popírají, zřejmě podlehla následkům bití.
Současná vlna občanských nepokojů patří k největším v Íránu za poslední léta a útočí na samotnou podstatu režimu. Na demonstracích zaznívají hesla jako „Smrt diktátorovi“ či přímo „Smrt Chameneímu“, což je duchovní vůdce teokratické islámské republiky. Jde o parafrázi hesla z íránské islámské revoluce „Smrt šáhovi“ a oblíbenému heslu režimu „Smrt Americe“.
List The Washington Post v analýze upozornil, že hesla útočící na špičky režimu se neobjevovala ani při protestech v roce 2009 kvůli zfalšovaným volbám.
Protesty v Íránu pokračují, ohlášeno je už 31 mrtvých civilistů
Protestům ale dominuje heslo „Žena, život, svoboda“, protože první protesty vyvolala smrt mladé Kurdky. Toto heslo má kurdský původ, používá je v Turecku zakázaná levicová Kurdská strana pracujících.
Demonstranti se přitom snaží dávat najevo jednotu a odmítají etnické a náboženské dělení, které by vedení země rádo využilo. Často skandují „Nebojte se, jsme jednotní“.
Protesty se rozšířily i do Balúčistánu, kde je zahalování běžné. Zásah bezpečnostních sil v tamním středisku Zahedán byl tvrdý.