Článek
Vyšetřovatelé doporučili obvinění z úplatkářství, podvodu, praní peněz a zneužití pravomocí. Premiér čelí také nařčení, že dvakrát žádal o proplacení některých cestovních nákladů. Olmert veškerá obvinění popírá.
Údajné přijímání úplatků se datuje do doby, kdy Olmert teprve vedl jeruzalémskou radnici a pak resort obrany. Olmert přiznává, že od Morrise Talanského opakovaně přijal hotovost v řádech tisíců dolarů. Měl to prý na předvolební kampaně.
Ačkoliv Olmertovi právníci oznámili, že doporučení policistů nic neznamená a záležet bude na vyjádření prokurátora, premiérovu popularitu to z trosek nevyvede. Olmert je už několik měsíců jedním z nejnepopulárnějších politiků v novodobých dějinách židovského státu. Počátkem léta za ním stále necelé čtvrtina Izraelců.
Práci Olmertova kabinetu navíc v poslední době brzdí rozpory jeho členů a prospekt v Annapolisu naplánovaného příměří mezi Izraelem a Palestinci do konce roku se rozplývá. V neděli premiér nepřesvědčil kabinetní ministry o plánu přemístit židovské osadníky z okupovaného Západního břehu.
Olmert už oznámil, že koncem měsíce rezignuje. Jeho vládnoucí strana Kadima bude volit nové vedení 17. září. V průzkumech vede ministryně zahraničí Cipi Livniová před někdejším ministrem obrany Šaulem Mofazem.
Olmertova politická dráha
1993 - Začíná desetileté působení v úřadu starosty Jeruzaléma.
2005 - S tehdejším premiérem Arielem Šaronem opouští pravicové uskupení Likud a zakládá stranu Kadima.
2006 - Šarona postihla mozková mrtvice a Olmert po něm přebírá post.
2007 - Po sedmileté pauze pomáhá znovu obnovit izraelsko-palestinské mírové rozhovory.
2008 - Rezignoval na předsednickou funkci v Kadimě a post izraelského premiéra.