Článek
Netanjahu podle izraelských médií sadu požadavků odmítl. Premiér je označil za eufemismy, které předznamenávají porážku Izraele, napsal deník Haarec. Netanjahu také řekl, že je proti uznání palestinského státu v rámci dohody o sblížení se Saúdskou Arábií, kterou Ganc podpořil.
Agentura AP napsala, že Gancovo oznámení vyostřuje napětí ve vedení Izraele více než sedm měsíců po zahájení války s cílem vymýtit Hamás. Premiér Netanjahu trvá na totálním vojenském zničení hnutí a zatím jasně neuvedl, jak si budoucnost Gazy představuje. Pokračující boje mezitím prohlubují humanitární katastrofu, která dostává Izrael pod mezinárodní tlak.
„Pokud si zvolíte cestu fanatiků a povedete celou zemi do propasti, budeme nuceni opustit vládu,“ řekl Ganc.
V projevu podle izraelských médií navrhl „komplexní akční plán se šesti cíli“, kterými jsou návrat rukojmích unesených Hamásem 7. října, ukončení vlády Hamásu v Gaze, demilitarizace pásma, vytvoření nové vládní struktury, návrat Palestinců na sever Gazy do začátku září a práce na normalizaci vztahů se Saúdskou Arábií.
Hamás mění taktiku. Izraeli hrozí „věčná válka“
Ganc je bývalým ministrem obrany a dlouholetým Netanjahuovým rivalem, po začátku války se však připojil k premiérově koalici, která zahrnuje i krajně pravicové strany. Ganc je také vedle Netanjahua a současného ministra obrany Jo'ava Galanta jedním ze tří hlasujících členů válečného kabinetu. Po jeho odchodu by byl Netanjahu podle AP závislejší na radikálnějších partnerech.
Gancovo ultimátum přichází krátce poté, co se vůči premiérovi vymezil i Galant. Tento týden uvedl, že opakovaně ve válečném kabinetu apeloval na přijetí poválečného plánu. Žádá přitom od Netanjahua slib, že se Gaza nedostane na neomezenou dobu pod izraelskou vojenskou správu.