Článek
Infekce vzbuzuje obavu v islámském světě, neboť zatím nebyl spolehlivě zjištěn způsob šíření nákazy a přitom se blíží termín tradiční poutě do Mekky. Do saúdskoarabského království při ní tradičně míří statisíce věřících z celého světa; letos pouť připadá na říjen.
AFP s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Rijádu informovala, že mezi nejnovějšími případy úmrtí je i devítiměsíční nemluvně. Od začátku tohoto měsíce úřady v Saúdské Arábii ohlásily 39 obětí MERS; na 300 osob je evidováno s nákazou.
Světová zdravotnická organizace celosvětově registruje nejvíce smrtelných případů MERS právě v Saúdské Arábii a také ve Spojených arabských emirátech. O tomto víkendu prvního mrtvého s diagnózou MERS oznámil Egypt: šlo o osobu, která do země nedávno přiletěla ze Saúdské Arábie.
Podezření padá na velbloudy
Podle americké studie by nákazu mohli šířit velbloudi, což ale saúdskoarabské úřady popírají. Hypotézu o velbloudech nicméně podporuje fakt, že loni v listopadu byl koronavirus MERS poprvé zjištěn u velblouda v Saúdské Arábii a později také v Kataru.
Symptomy MERS (Middle East Respiratory Syndrome) se srovnávají s onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. MERS se začal šířit z Blízkého východu a na rozdíl od SARS k jeho symptomům patří kromě dýchacích obtíží také selhání ledvin.