Článek
„Existují sankce namířené proti Bašáru Assadovi a popravčím jeho režimu, zjevně není na pořadu tyto sankce zrušit. Pak jsou tu další, které v současnosti brání v přístupu k humanitární pomoci, brání obnově země a ty by mohly být rychle zrušeny,“ řekl Barrot podle agentury AFP rozhlasové stanici France Inter.
V úterý list Financial Times (FT) s odvoláním na dva informované zdroje napsal, že Německo krátce před Vánocemi rozeslalo do metropolí v EU dva dokumenty s návrhy hlavních oblastí, v nichž by mohly být unijní sankce proti Sýrii zmírněny.
Německo prosazuje uvolnění sankcí EU vůči Sýrii, píše Financial Times
Dokumenty údajně nastiňují, jak by EU mohla postupně zmírnit restrikce vůči Damašku výměnou za pokrok v sociálních otázkách včetně zajištění práv menšin a žen a v dodržování závazků ohledně nešíření zbraní.
Je to příležitost, zní z Washingtonu
Sankce vůči Sýrii už tento týden částečně uvolnily USA, přestože například Ahmad Šara, šéf hlavní syrské povstalecké aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a nejmocnější muž v zemi, zůstává na americkém seznamu hledaných mezinárodních teroristů. I další představitelé vládnoucí skupiny jsou terčem sankcí nejen kvůli dřívějšímu napojení uskupení na teroristickou síť Al-Káida.
Americké ministerstvo financí v pondělí zatím na šest měsíců povolilo určité transakce se syrskou vládou, včetně některých prodejů energie. „Konec brutální a represivní vlády Bašára Asada, podporované Ruskem a Íránem, poskytuje Sýrii a jejímu lidu jedinečnou příležitost k obnově,“ řekl náměstek amerického ministra financí Wally Adeyemo.
Baerbocková na začátku roku navštívila společně se svým francouzským protějškem Jean-Noëlem Barrotem Sýrii jménem EU. Oba se setkali i se Šarou.
Režim prezidenta Asada se zhroutil 8. prosince, poté co povstalci z HTS na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládl od roku 1971. Bašár Asad uprchl do Moskvy.