Článek
Egyptský premiér Házim Bibláví ale zprávu odmítl s tím, že jde o pokřivený obraz dění v zemi. Amnesty podle něj naprosto ignorovala útoky na policii a armádu, ke kterým nyní dochází, citovala premiéra agentura Reuters.
Podle Amnesty bylo od svržení Mursího loni v červenci zabito 1400 lidí. Organizace rovněž zkritizovala, že smrt více než 500 příznivců bývalého prezidenta, jejichž protest byl v srpnu rozehnán před jednou z káhirských mešit, nebyla dostatečně vyšetřena. Bezpečnostní složky se prý zaštiťují tím, že bojují s teroristy, nicméně provádějí rozsáhlé zákroky i proti legitimní opozici.
Podle Hassiby Hadj Sahraouiové z blízkovýchodní sekce Amnesty International by měly egyptské úřady ”přijmout konkrétní kroky, kterými by ukázaly, že respektují lidská práva i existenci právního státu„ Měli by být mimo jiné propuštěni vězni svědomí, jinak ”Egypt bude mít své věznice přeplněné nezákonně drženými vězni a své márnice a nemocnice plné ještě větším množstvím lidí, kteří se stali oběťmi zneužití policejní moci“.
„V Egyptě dochází za posledních sedm měsíců v nebývalé míře k porušování lidských práv a k násilí páchanému státem,” uvedla Sahraouiová, která zmínila, že zprávy vychází jen dva dny před výročím svržení Mubarakova režimu: „Revoluce 25. ledna žádala důstojnost a lidská práva, tyto cíle se ale nyní zdají být vzdálenější než kdy jindy.”
Násilí pokračovalo i ve čtvrtek, kdy neznámí útočníci na motocyklech zastřelili pět policistů na kontrolním stanovišti v Baní Suajf sto kilometrů jižně od Káhiry. Další dva byli při útoku zraněni. Kdo útočil, známo není. Prozatímní prezident útok odsoudil.