Článek
Do útoku na húsíjské vzbouřence vzlétly podle agentury AP mimo jiné stíhačky F/A-18 z americké letadlové lodi Dwight D. Eisenhower, Američané také ze svých válečných plavidel operujících v Rudém moři na 36 húsíjských cílů odpálili střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Podle amerického ministra obrany Lloyda Austina se akce uskutečnila s podporou Austrálie, Bahrajnu, Dánska, Kanady, Nizozemska a Nového Zélandu.
V pátek americká armáda podle AP sestřelila také u jemenského pobřeží a nad územím Jemenu ovládaném Húsíi celkem 12 dronů. Podle regionálního velitelství Centcom je „vyhodnotila jako bezprostřední hrozbu pro obchodní plavidla a lodě amerického válečného námořnictva v regionu“.
Húsíové na ně téměř denně raketami nebo drony útočí a dali jasně najevo, že svou kampaň navzdory mezinárodnímu tlaku nehodlají omezit. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.
Sullivan pohrozil dalšími údery na proíránské milice
Cílem amerických operací v blízkovýchodním regionu jsou kromě húsíjských rebelů také proíránské milice, na něž USA útočí v reakci na zabití tří amerických vojáků v Jordánsku.
Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan podle agentury Reuters v neděli pohrozil dalšími údery proti proíránským ozbrojencům a na cíle spojené s íránskými revolučními gardami. „Sullivan přitom odmítl říci, jestli Spojené státy vyloučily útoky přímo na íránské území,“ poznamenala agentura.
Američané v noci na sobotu zaútočili na proíránské ozbrojence v Sýrii a Iráku. V Sýrii podle nevládní Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) přitom zahynulo nejméně 29 lidí. V Iráku podle tamní vlády přišlo o život 16 lidí, včetně několika civilistů, a 36 dalších utrpělo zranění. „To byl jen začátek. Budou následovat další kroky – některé viditelné a některé možná ne zcela viditelné,“ řekl Sullivan.