Článek
„Identitu lodi se podařilo ověřit podle designu a tvaru věže, trupu a nápisu na přídi,“ komentovala záběry zveřejněné jemenskými rebely americká stanice NBC. Po zásahu z 12. června je stále pohřešován jeden z členů posádky lodi Tutor, zbývajících 21 lidí na palubě evakuovali američtí a francouzští vojáci.
Jde o druhou nákladní loď, kterou Húsíové v Rudém moři potopili. Už v březnu se potopilo plavidlo Rubymar plující pod vlajkou Belize, které převáželo náklad hnojiva. Také tato loď šla ke dnu několik dní po útoku, když předtím několik dní nabírala vodu.
Footage shows what appears to be the first successful Houthi kamikaze USV strike on Greek-owned cargo ship Tutor while transiting the Red Sea on June 12.
— Clash Report (@clashreport) June 17, 2024
The crew was evacuated by the U.S. Navy.
The ship is sinking. pic.twitter.com/qMBfV00zZp
Jen od listopadu 2023 do března 2024 se terči húsíjských útoků raketami, protilodními střelami nebo drony stalo 43 lidí, oznámila ve čtvrtek americká vojenská zpravodajská služba DIA s tím, že poškozeny byly zájmy 65 zemí a 29 velkých energetických a rejdařských firem. Od března přitom ještě několik dalších útoků přibylo - včetně nynějšího potopení plavidla Tutor.
Húsíové potopili řeckou loď
Rejdaři vyzvali státy k akci
„Toto je nepřijatelná situace a tyto útoky musí nyní skončit,“ vzkázaly ve středu ve společném prohlášení organizace zastupující rejdařské společnosti z celého světa, včetně Světové rady pro námořní dopravu, Asociace vlastníků lodí Evropského společenství či Asociace vlastníků lodí z Asie. „Vyzýváme státy s vlivem v regionu, aby chránily naše nevinné námořníky a aby urychleně deeskalovaly situaci v Rudém moři,“ nabádají příslušné země k „akci“.
Proíránští Húsíové ukončení útoků podmiňují ukončením izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy, která je odvetou za rozsáhlé teroristické útoky hnutí Hamás loni v říjnu. Samotní Húsíové jsou kvůli napadání zahraničních nákladních lodí terčem vzdušných úderů ze strany amerických a britských sil.