Článek
Americký ministr obrany Hagel varoval, že Islámský stát představuje okamžitou aktuální hrozbu: „Jsou více než pouhá teroristická skupina. Spojili ideologii s vojenským strategickým a taktickým mistrovství. Jsou mimořádně dobře financováni ... to je mnohem dál než vše, co jsme dosud viděli.“
Hagel doplnil, že nedávno zahájené americké nálety napomohly zastavit jejich postup v Iráku, ale že se přeskupí. Od počátku letecké kampaně jich bylo podniknuto devadesát, přičemž 57 jich mířilo do oblasti mosulské přehrady, odkud se iráckým silám a kurdským pešmergům podařilo vytlačit jednotky Islámského státu.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Apokalyptická vize světa
Náčelník spojených štábů Martin Dempsey zašel při varování před Islámským státem ještě dále, když zdůraznil jejich charakter. Podle něj je to „organizace s apokalyptickou strategickou vizí konce, která musí být poražena“.
Dempsey ale varoval, že útoky v Iráku k tomu nebudou postačovat: „Mohou být poraženi bez zasažení té části organizace, která sídlí v Sýrii? Odpověď je ne. Musí to být provedeno na obou stranách, v tuto chvíli neexistující hranice.“
Hagel ani Dempsey ale neohlásili žádnou změnu ve stávající strategii. Americký prezident opakovaně vyloučil nasazení pozemních vojsk a letecké útoky zahájil až poté, co bojovníci Islámského státu dobyli Sindžár, odkud utekly desetitisíce jezídů, dosáhli mosulské přehrady a mířili na Irbíl. Možnost případných dalších akcí v Iráku a v Sýrii však nevyloučili.