Článek
Varování přišlo poté, co kanál na Telegramu spojený s Húsíi zveřejnil mapu těchto kabelů položených na dně Rudého moře, napsal list The Guardian. Pod mapkou byl vzkaz: „Toto je mapa mezinárodních kabelů propojujících všechny oblasti světa po moři. Vypadá to, že Jemen je na strategickém místě, když internetové kabely spojující nejen země, ale celé kontinenty vedou okolo něj.“
Ministr informací mezinárodně uznávané jemenské vlády Muammar Irjání varoval, že Húsíové představují vážnou hrozbu pro „jednu z nejdůležitějších digitálních infrastruktur ve světě. Zmínil, že tato skupina si neklade žádná omezení.
Důležitá linie digitální komunikace
Jemenská telekomunikační korporace odsoudila nepřímé výhrůžky Húsíů ohledně podmořských kabelů. Uvedla, že 16 podmořských kabelů, které nejsou tlustší než požární hadice, prochází Rudým mořem směrem k Egyptu. Jedním z nejdůležitějších je 25 000 km dlouhý kabel AE-1 spojující jihovýchodní Asii s Evropou.
Po Iráku a Sýrii přišli na řadu Húsíové. Američané s Brity znovu udeřili v Jemenu
Odhaduje se, že optickými kabely v Rudém moři prochází asi 17 procent celosvětové mezinárodní internetové komunikace. Podmořské kabely jsou obecně náchylné k poškození zejména při zemětřeseních nebo kotvami lodí.
V hloubce je nutná speciální technika
Bezpečnostní analytici z fóra Gulf Security uvedli už minulý týden, že kabely jsou v bezpečí kvůli relativní technologické nerozvinutosti Húsíů. Mají sice střely, které jim poskytl Írán a s nimiž mohou útočit na lodě v Rudém moři, ale chybí jim podmořská zařízení nutná k tomu, aby se dostali až ke kabelům. Nicméně zmínili, že na některých místech jsou telekomunikační spojnice položené jen v hloubce sta metrů, což je úroveň, ve které není potřeba mít vyspělé ponorky nebo batyskafy.
Jemenský Telecom řekl, že podnikl v posledních letech jak diplomatické, tak právní kroky, aby přesvědčil mezinárodní telekomunikační společnosti, aby neuzavíraly žádné dohody s Húsíi.