Článek
Dívku, kterou list označuje pouze jako Berivan, zatkli ve městě Batman na jihovýchodě země v říjnu na demonstraci za separatistickou Kurdskou stranu pracujících (PKK), kterou Turecko, USA a EU považují za teroristickou organizaci. Soud v Dijarbakiru ji uznal vinnou ze zločinů podporujících zakázanou organizaci a šíření její propagandy, ačkoliv obžalovaná nevěděla, co slovo propaganda znamená.
Dívka u soudu popřela, že by se demonstrace účastnila nebo dokonce házela kameny. Byla prý jen zvědavá a na místě se zastavila cestou ke své tetě. Ve městě byla s rodiči na dovolené. Tvrdí, že si ji policisté s někým spletli a její přiznání si vynutili bitím.
Turecké noviny otiskly její dopis z vězení, v němž si zoufá, že je ve vězení od 9. října a že si na něj nikdy nezvykne. Její matka si u soudu stěžovala, že dcera dostala těžší trest, než kdyby někoho zavraždila. Původní výrok navíc zněl třináct a půl roku za mřížemi. Odvolací soud s ohledem na věk odsouzené trest snížil na sedm let a devět měsíců.
Turecko porušuje nejčastěji chartu o právech
Soudit mládež jako dospělé dovoluje v Turecku protiteroristický zákon z roku 2006. Vrchní sazba může být až padesát let vězení. Podle posledních vládních statistik je v tureckých vězeních 2622 nezletilých, z nichž 737 bylo obviněno na základě zákona proti terorismu. Podle Guardianu loni v listopadu žalobce v Dijarbakiru žádal trest 23 let vězení pro šest osob ve věku 13 a 14 let, kteří na pořádkové služby vrhaly kamení a molotovovy koktejly.
Mezinárodní organizace Turecko viní z porušení Úmluvy OSN o právech dítěte, kterou Ankara společně s dalšími 46 státy podepsala. Země byla minulý týden označena zprávou Evropského soudu pro lidská práva za nejčastějšího přestupitele Evropské úmluvy o lidských právech v období 1959 až 2009. V Turecku se udál každý pátý případ v rozporu s úmluvou - celkem jich bylo 2295.