Článek
"Vláda bude i nadále vykonávat své úkoly," potvrdil časně ráno v televizním přenosu Haníja, podle kterého bylo rozhodnutí předsedy palestinské samosprávy a zároveň vůdce Fatahu rozpustit vládu "uspěchané". Abbás "zradil všechny dosavadní dohody", řekl.
Prezident samosprávy Mahmúd Abbás ve čtvrtek večer prohlásil, že rozpouští vládní koalici a vyhlašuje na všech palestinských územích výjimečný stav [celá zpráva]. Abbás plánuje ustavení prozatimního kabinetu, který bude zemi spravovat do předčasných voleb.
Palestinský premiér z hnutí Hamás Ismaíl Haníja. Foto: ČTK/AP
Hamás po týdnu bojů, při nichž zemřelo přes 100 osob, převzal faktickou moc nad celým pásmem Gazy, když dobyl bezpečnostní sídla konkurenčního Fatahu [celá zpráva] i prezidentský komplex v městě Gaza. Jelikož však Hamás nemá kontrolu nad Západním břehem Jordánu, hrozí podle analytiků rozštěpení palestinských samosprávných území.
Nechceme štěpit palestinská území, proklamuje Hamás
To odmítl v pátek premiér Haníja, když řekl, že jeho hnutí Hamás nebude usilovat o vytvoření "státu ve státě" v pásmu Gazy. "Pásmo Gazy je neoddělitelnou součástí vlasti a jeho obyvatelé tvoří neoddělitelnou součást palestinského lidu," uvedl Haníja. Zároveň vyzval bojovníky Hamásu k ukončení akcí.
Střety však pokračují. Ozbrojené křídlo Hamásu oznámilo zatčení několika čelných představitelů konkurenčního Fatahu v Gaze, včetně generálního tajemníka strany Abú Šammala. Další činitelé Fatahu podle izraelského serveru Debka.com prchají přes hranice do Egypta, který posílil pohraniční kontroly.
Nepokoj na Západním břehu
Na Západním břehu Jordánu vyzvaly Brigády mučedníků al-Aksá, spojené s Fatahem, k vyhlášení stanného práva a plné mobilizaci ozbrojených složek Fatahu. Brigády vyzvaly své členy, aby "považovali organizaci Hamás na celém Západním břehu za nelegální a její ozbrojence zastavili za každou cenu".
Rozpuštění palestinské vlády národní jednoty již podpořily Spojené státy a Francie, Evropská komise pozastavila humanitární dodávky do pásma Gazy a některé arabské země v čele s Egyptem a Jordánskem vyslovily myšlenku vyslání mezinárodních sil do Gazy. Izrael zase podle diplomatických zdrojů, které cituje list Ha'arec, zvažuje poskytnutí dosud pozastavených palestinských finančních prostředků na podporu prezidenta Abbáse.