Článek
"Vláda se rozhodla okamžitě rozmístit bezpečnostní síly pod společnou kontrolou a pod kontrolou premiéra Ismaíla Haníji," uvedl ve vládním prohlášení Marván Barghútí z Fatahu. "Vláda žádá všechny frakce, zejména Hamás a Fatah, aby ji podpořily a nevytvářely žádné překážky," stojí dále v prohlášení.
Kavásmí svou rezignaci předložil ke konci dubna [celá zpráva], předseda vlády Haníja ji však nepřijal s odkazem, že rozhodnout by měl předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, jenž byl na zahraniční cestě.
Podle analytiků souvisí jeho demise hlavně s neochotou palestinských policejních velitelů spolupracovat s ministerstvem. Jedním z cílů Kavásmího v úřadě bylo skoncování s nezákonnostmi v pásmu Gazy.
Právě obsazení postu ministra vnitra byl největší problém při jednáních zástupců do té doby znesvářených palestinských frakcí Fatah [profil] a Hamás o podobě současné vládní koalice. [celá zpráva]
Odstupující ministr vnitra Hání Kavásmí. Foto: REUTERS/Mohammed Salem
Spor Fatahu s Hamásem neskončil
Kavásmí měl na starost dohled nad bezpečnostními složkami. Prezident Abbás ale v březnu, krátce po sestavení koalice, jmenoval bezpečnostním poradcem vysokého člena svého Fatahu Muhammada Dahlana. Někteří palestinští analytici tento krok považovali za pokus omezit Kavásmího pravomoci a minimalizovat jeho vliv na práci policie.
Poměry v palestinských bezpečnostních složkách jsou napjaté. Většina policistů se hlásí k Fatahu, avšak radikální Hamás po svém loňském volebním vítězství vytvořil vlastní jednotku. Má přes 5000 členů, kteří se odmítají podrobit jiným velitelům, než jsou členové Hamásu.
Spor mezi přívrženci Hamásu a Fatahu pokračuje. V neděli zemřelo při obnovených srážkách mezi radikálními zastánci obou hnutí pět lidí, [celá zpráva] což vedlo obě strany k vyhlášení okamžitého příměří. Ani to ale nevydrželo ani den, když při pondělních srážkách zahynuly další nejméně dvě osoby .